| Payment Terms | T/T, L/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 100000 TONS/MONTH |
| Delivery Time | 5-10DAYS |
| Processing Service | Cutting |
| Thickness | 0.3-200mm |
| Product Type | Product |
| Width | 1000-3000mm |
| Length | 1000-12000mm |
| Tolerance | ±3% |
| Surface | Bright, Black, Polished |
| Material | Alloy Steel |
| Brand Name | Hairuida |
| Place of Origin | CHINA |
| Model Number | Q195,Q235,Q275,Q345,S355,St33,St37,St52A500,A513,A106 |
| Certification | ISO CE SGS |
View Detail Information
Explore similar products
Alloy Steel Plate Aluminium Alloy Plate 16mo3 Plate Alloy Steel Product
Aluminum Alloy Steel Sheets 7075 6061 Aluminum Plate 1000-3000mm
Equal Metal Angle Profile 4340 5160 8740 Alloy Steel Product
Extruded Steel Profiles Sections 8630 8740 Alloy Steel Product
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 100000 TONS/MONTH |
| Delivery Time | 5-10DAYS | Processing Service | Cutting |
| Thickness | 0.3-200mm | Product Type | Product |
| Width | 1000-3000mm | Length | 1000-12000mm |
| Tolerance | ±3% | Surface | Bright, Black, Polished |
| Material | Alloy Steel | Brand Name | Hairuida |
| Place of Origin | CHINA | Model Number | Q195,Q235,Q275,Q345,S355,St33,St37,St52A500,A513,A106 |
| Certification | ISO CE SGS | ||
| High Light | extruded steel shapes ,extruded metal shapes ,custom steel extrusion | ||
Alloy Aluminum Nickel Alloy Products for Optimum Polishing
Alloy steel is a kind of structural steel composed of steel and other alloying elements. It has good comprehensive mechanical properties, high strength, good toughness and plasticity, good weldability and low cold and hot plasticity ratio. Alloy structural steel is widely used in the manufacture of automobiles, locomotives, ships, buildings, bridges, machinery, pressure vessels and other important structural parts.
We provide a variety of alloy steel products, including alloy steel sheet, alloy steel plate, alloy steel coil etc. The thickness and width of these products can be customized according to customer requirements. In addition, our products are processed by cutting and polishing, which can meet the needs of different customers.
Our high strength alloy steel plates are made of high quality alloy steel material, which can be used in a variety of industries, such as construction, shipbuilding, automotive, aerospace, etc. The surface of these plates is also treated with polishing to make it more beautiful and durable.
We provide excellent quality, competitive price and fast delivery for our customers. If you need alloy steel products, please contact us. We will be happy to serve you.
| Name | Value |
|---|---|
| Special Use | High-strength Steel Plate |
| Width | 1000-3000mm |
| Processing Service | Cutting |
| Thickness | 0.3-200mm |
| Application | Automobile Industry, Construction, Oil & Gas Industry, Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Length | 1000-12000mm |
| Product Type | Product |
| Surface | Bright, Black, Polished |
| Material | Alloy Steel |
| Standard | ASTM, AISI, GB, JIS, DIN, BS |
| Alloy Steel Bar | Yes |
| Alloy Steel Material | Yes |
| Alloy Structural Steel | Yes |
| Alloy Tool Steel | Yes |
Hairuida Alloy Steel products are widely used in Automobile Industry, Construction, Oil & Gas Industry, Pharmaceutical / Chemical Industry, and other fields. The materials used for our Alloy Steel products are of superior quality Alloy Steel, with thickness of 0.3-200mm and surface with Bright, Black and Polished finishes. We can also guarantee a tolerance of ±3% for all Alloy Steel products.
Our Alloy Steel products include Alloy Steel Sheet, Alloy Steel Tube, Alloy Steel Plate, Alloy Steel Bar and many more. Hairuida has a good reputation in Alloy Steel industry due to its superior quality and affordability.
Hairuida values every customer’s needs and is dedicated to providing the best Alloy Steel products with excellent customer service. Our team of experienced professionals can help you find the best Alloy Steel product that fits your specific needs.
We provide comprehensive technical support and services for our Alloy Steel Product. Our services include:
If you have any questions or require technical support, please do not hesitate to contact us.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2016
Total Annual:
10000000-50000000
Employee Number:
260~300
Ecer Certification:
Active Member
Established in 2016, Shandong Hairuida Metal Materials Co., Ltd has developed into a large-scaled enterprise, located in Shandong Province,With convenient transportation advantage, intellectual marketing network, powerful system of storage, processing and distribution, and good reputation, Hairuida ... Established in 2016, Shandong Hairuida Metal Materials Co., Ltd has developed into a large-scaled enterprise, located in Shandong Province,With convenient transportation advantage, intellectual marketing network, powerful system of storage, processing and distribution, and good reputation, Hairuida ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!