| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 2000 pieces per month |
| Delivery Time | 30 days |
| Packaging Details | carton box |
| Charging Mode | MPPT |
| Operating Temperature | -10°C To 55°C |
| Inverter Type | Off Grid inverter |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Nominal Output Voltage | 230VAC |
| Communication Interface | RS232+RS485 |
| Acceptable Input Voltage Range | 170-280VAC(For personal Computer);90-280vac(For Home Appliances) |
| Size | 450*300*130mm |
| Waveform | Pure Sine wave |
| Output Current | 120A |
| Weight | 9.6kg |
| Brand Name | 1stess |
| Model Number | M (PV60-500VDC) 6200-48PL |
| Certification | CE, IEC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
24V 3.5kW 48V 5.5kW Off Grid Hybrid Solar Inverter with MPPT
Single Phase Hybrid Inverter Pure Sine Wave Off Grid Solar Inverter 24V 3.5kw
48V 6.2kw Off Grid Solar Inverter Single Phase 6200W 6.2KVA Hybrid Inverter Pure
48V 3.5KW Solar Hybrid Inverter Off Grid Inverter 5.5KW 6.2KW MPPT Hybrid
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T | Supply Ability | 2000 pieces per month |
| Delivery Time | 30 days | Packaging Details | carton box |
| Charging Mode | MPPT | Operating Temperature | -10°C To 55°C |
| Inverter Type | Off Grid inverter | Frequency | 50Hz/60Hz |
| Nominal Output Voltage | 230VAC | Communication Interface | RS232+RS485 |
| Acceptable Input Voltage Range | 170-280VAC(For personal Computer);90-280vac(For Home Appliances) | Size | 450*300*130mm |
| Waveform | Pure Sine wave | Output Current | 120A |
| Weight | 9.6kg | Brand Name | 1stess |
| Model Number | M (PV60-500VDC) 6200-48PL | Certification | CE, IEC |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 48V hybrid solar inverter with MPPT ,6.2kW off grid inverter pure sine wave ,detachable dust cover solar inverter | ||
1.Compatible work with lifepo4 battery
2.Parallel operation up to 12 unitsin 1phase or 3phase
3.Direct Plug WlFl Dongle Supported
4.Pure sine wave
5.Power factor 1.0
6.PV input 500Vdc Max
7.Built-in MPPT 120A
8.Capable to work without battery
9.Detachable dust cover for harsh environment
10.WiFi remote monitoring optional
11.Support multiple output priority:UTL,SOL,SBU,SUB
12.EQ function to optimize battery performance and extend lifecycle
| |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Conclusion:
The M6200-48L Hybrid Inverter is more than a component; it’s a dependable power partner engineered for global challenges. Its unique combination of robustness, intelligence, and scalability solves real-world problems—from powering a single clinic in the Andes to orchestrating a 74.4KW farm in the desert. For businesses, governments, and communities seeking to harness renewable energy for resilient, cost-effective, and sustainable power, the M6200-48L offers a proven, future-ready solution. Invest in power that endures. Invest in energy independence.
About the M Series: Designed for performance and reliability, the M Series inverters are at the forefront of off-grid and hybrid technology, supporting a sustainable energy future worldwide.
Company Details
Year Established:
2017
Total Annual:
15000000-16000000
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-q8w3e1 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; box-sizing: border-box; } .gtr-container-q8w3e1 p { font-size: 14px; margin-top: 0; margin-bottom: 1em; text-align: left;... .gtr-container-q8w3e1 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; box-sizing: border-box; } .gtr-container-q8w3e1 p { font-size: 14px; margin-top: 0; margin-bottom: 1em; text-align: left;...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!