| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 2000 pieces per month |
| Delivery Time | 30 days |
| Packaging Details | carton box |
| Charging Mode | MPPT |
| Operating Temperature | -10°C To 50°C |
| Inverter Type | hybrid solar inverter |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Output Voltage | 48VDC |
| Size | 438*295*105mm |
| Brand Name | 1stess |
| Model Number | EM (PV60-500VDC) 620048L |
| Certification | CE, IEC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
24V 3.5kW 48V 5.5kW Off Grid Hybrid Solar Inverter with MPPT
Single Phase Hybrid Inverter Pure Sine Wave Off Grid Solar Inverter 24V 3.5kw
48V 6.2kw Off Grid Solar Inverter Single Phase 6200W 6.2KVA Hybrid Inverter Pure
48V 3.5KW Solar Hybrid Inverter Off Grid Inverter 5.5KW 6.2KW MPPT Hybrid
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 2000 pieces per month |
| Delivery Time | 30 days | Packaging Details | carton box |
| Charging Mode | MPPT | Operating Temperature | -10°C To 50°C |
| Inverter Type | hybrid solar inverter | Frequency | 50Hz/60Hz |
| Output Voltage | 48VDC | Size | 438*295*105mm |
| Brand Name | 1stess | Model Number | EM (PV60-500VDC) 620048L |
| Certification | CE, IEC | Place of Origin | China |
| High Light | 48V hybrid solar inverter with WiFi ,5.5kW off grid solar inverter ,MPPT pure sine wave inverter | ||
| Place of Origin | China | China | China |
|---|---|---|---|
| Mounting Method | Wall Bracket | Wall Bracket | Wall Bracket |
| Nominal Battery Voltage (V) | 24VDC | 48VDC | 48VDC |
| Lithium Battery activation | YES( By PV or Utility) | YES( By PV or Utility) | YES( By PV or Utility) |
| Nominal Voltage | 230VAC | 230VAC | 230VAC |
| Lithium Battery communication | YES(RS485) | YES(RS485) | YES(RS485) |
| Frequency | 50/60Hz | 50/60Hz | 50/60Hz |
| Waveform | Pure Sine wave | Pure Sine wave | Pure Sine wave |
| Solar Charger Type | MPPT | MPPT | MPPT |
| Communication Interface | RS232+RS485 | RS232+RS485 | RS232+RS485 |
| PV Array MPPT Voltage Range | 60VDC~500VDC | 60VDC~500VDC | 60VDC~500VDC |
| Surge Power | 7000VA | 11000VA | 1240VA |
| Size | 358*295*100mm | 438*295*105mm | 438*295*105mm |
| Weight | 7kg | 9kg | 9kg |
| Operating Temperature Range | (-10'℃ to 50℃) | (-10'℃ to 50℃) | (-10'℃ to 50℃) |
Efficiency Unmatched: 96% peak efficiency ensures maximum return on every solar panel.
Lithium Ready: Full RS485 BMS integration for safer, smarter, and longer-lasting battery performance.
Ultimate Operational Flexibility: Operate with or without batteries, adapting to any budget or need.
Rugged and Compact Design: Built for harsh environments with a protective dust cover.
A Perfect Fit: Five optimized power ratings eliminate overpaying and undersizing.
Company Details
Year Established:
2017
Total Annual:
15000000-16000000
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-q8w3e1 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; box-sizing: border-box; } .gtr-container-q8w3e1 p { font-size: 14px; margin-top: 0; margin-bottom: 1em; text-align: left;... .gtr-container-q8w3e1 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; box-sizing: border-box; } .gtr-container-q8w3e1 p { font-size: 14px; margin-top: 0; margin-bottom: 1em; text-align: left;...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!