| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 2000 pieces per month |
| Delivery Time | 30 days |
| Packaging Details | carton box |
| Capacity | 5.12kWh |
| Chemistry | Lithium |
| Cycle Life | >6000 Cycles |
| Operating Temperature | -20°C To 55°C |
| size | 650*384*142 mm |
| Brand Name | 1STESS |
| Model Number | RPES-WM4 (25.6V 200Ah) |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
6000 Cycles 10-year Lifepo4 Battery Lithium Ion Solar Battery 5.12kwh 25.6v
25.6V 51.2V 200Ah 5.12Kwh 10.24Kwh Lifepo4 Power Wall Mounted Household Solar
All In One Lifepo4 Lithium Battery 51.2V 100Ah 5.12kWh Wall Mount Home Energy
Home Energy Storage System With 5.12kWh Lifepo4 Lithium Battery High Efficiency
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T | Supply Ability | 2000 pieces per month |
| Delivery Time | 30 days | Packaging Details | carton box |
| Capacity | 5.12kWh | Chemistry | Lithium |
| Cycle Life | >6000 Cycles | Operating Temperature | -20°C To 55°C |
| size | 650*384*142 mm | Brand Name | 1STESS |
| Model Number | RPES-WM4 (25.6V 200Ah) | Certification | CE |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Lifepo4 lithium battery 51.2V 100Ah ,5.12kWh home energy storage battery ,long cycle life lithium ion battery | ||
Features:
| Model | RPES-WM4 (51.2V 100Ah) |
| Rated Voltage | 51.2V |
| Rated Capacity | 100Ah |
| Rated Energy | 5.12kWh |
| Output Voltage Range | 43.2V~58.4V |
| Charging Voltage | 57.6~58.4V |
| Cut-off Voltage | 43.2V |
| Max. Charging Current | 100A |
| Recommended Charging Current | 50A |
| Max.Discharging Current | 100A |
| Efficiency | >98% |
| Dimension L*W*H( mm ) | 650*384*142 |
| Weight ( kg ) | 48 |
| Humidity | 5%~95% Relative humidity |
| Charging Temperature | 0℃~55℃C |
| Discharging Temperature | -20℃℃~60℃C |
| Storage Temperature | -10℃C~30℃C |
| Cycle Life | >6000 times(0.2C,@25℃℃,80%DOD) |
| Design Life | >10 years |
| Operating Mode | Touch Screen |
Argentina
With a focus on affordability and longevity, this system offers Argentinians a dependable energy solution that withstands frequent charge cycles.
Egypt
Ideal for hot and dry climates, the battery performs consistently under high temperatures. Easy installation and clear power display make it a practical choice.
Turkey
Bridging Europe and Asia, this model supports diverse energy setups. Turkish users will benefit from its adaptability and robust design for residential use.
Company Details
Year Established:
2017
Total Annual:
15000000-16000000
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-q8w3e1 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; box-sizing: border-box; } .gtr-container-q8w3e1 p { font-size: 14px; margin-top: 0; margin-bottom: 1em; text-align: left;... .gtr-container-q8w3e1 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; box-sizing: border-box; } .gtr-container-q8w3e1 p { font-size: 14px; margin-top: 0; margin-bottom: 1em; text-align: left;...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!