| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 2000 pieces per month |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Safety Features | Overcharge Protection, Overdischarge Protection, Short Circuit Protection |
| Capacity | 16kWh |
| Chemistry | Lithium Ion |
| Certifications | CE, UL, IEC |
| Cycle Life | >5000 Cycles |
| Warranty | 5-10 Years |
| size | 740*395*250mm |
| Operating Temperature | -20°C To 55°C |
| Brand Name | 1stess |
| Model Number | RPES-WM2 (51.2V 300Ah) |
| Certification | CE, IEC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
48V 314Ah 15kwh LiFePO4 Lithium Battery Pack All in One Wall Mounted Home Energy
Safe and Durable LiFePO4 Lithium Battery Pack 48V 314Ah 15kwh Wall Mounted All
All in One Wall Mounted Home Energy Storage 48V 314Ah 15kwh LiFePO4 Battery Pack
All in One Home Energy Storage Battery Pack 51.2V 314Ah 16kwh Wall Mounted
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T | Supply Ability | 2000 pieces per month |
| Delivery Time | 15 days | Packaging Details | carton box |
| Safety Features | Overcharge Protection, Overdischarge Protection, Short Circuit Protection | Capacity | 16kWh |
| Chemistry | Lithium Ion | Certifications | CE, UL, IEC |
| Cycle Life | >5000 Cycles | Warranty | 5-10 Years |
| size | 740*395*250mm | Operating Temperature | -20°C To 55°C |
| Brand Name | 1stess | Model Number | RPES-WM2 (51.2V 300Ah) |
| Certification | CE, IEC | Place of Origin | China |
| High Light | 16kWh wall mounted energy storage system ,51.2V LiFePO4 lithium battery pack ,high discharge current home battery | ||
| Model | WYLD51.2V314AH |
| Rated Voltage | 51.2V |
| Rated Capacity | 314Ah |
| Rated Energy | 16.076kWh |
| Cycle life | ≥5000 |
| Maximum charging voltage | 57.4V |
| Minimum discharge voltage | 43.2V |
| Standard charging current | 150A |
| Standard discharge current | 150A |
| Dimension L*W*H( mm ) | 740*395*250mm |
| Weight ( kg ) | 115kg |
Shenzhen First Tech Co., Ltd was established in 2017, which is a one-stop solution provider of solar & battery energy storage system.
First Tech is engaged in the research, development, production, sales and service of the commercial and industrial energy storage system, home energy storage system, lithium-ion battery pack, solar hybrid inverter. solar optimizer etc.
First Tech is located in Shenzhen City, Guangdong Province, China, the factory have passed lS09001,1S014001,1S045001 managementsystem certification and the products have obtained TUV-CB, CEIEC,EMC MSDS, UN38.3, etc certificates. The products are exported toclients in such countries and regions as Europe, Africa, Middle East,North America,South America, Southeast Asia, etc.
Except providing it's own standard products, First Tech also welcome OEM & ODM orders, and will provide professional service and quality products with competitive prices to customers and market.
First Tech is committed to becoming a global leading solar & ESS solution provider to provide green energy and contribute to cleanerworld.
Enjoy New Life, Starting with First Tech!
Israel: The High-Tech Backup Necessity
Country Goal: Security backup for high-tech home offices and security systems during conflicts or grid failures.
Climate/Geography: Hot, dry summers; mild, rainy winters.
Feature Match: 16kWh capacity is enough to run a high-tech office, security shutters, and comms equipment for over 24 hours.
Professional Advice: For Israeli homeowners, prioritize the battery's ability to take over in milliseconds. The parallel capability means if security needs grow (adding more cameras/sensors), you can simply add another unit.
Persuasive Hook: "Security isn't optional. Ensure your home's defense systems, comms, and home office stay online 24/7, regardless of what happens to the grid."
Company Details
Year Established:
2017
Total Annual:
15000000-16000000
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-q8w3e1 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; box-sizing: border-box; } .gtr-container-q8w3e1 p { font-size: 14px; margin-top: 0; margin-bottom: 1em; text-align: left;... .gtr-container-q8w3e1 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; box-sizing: border-box; } .gtr-container-q8w3e1 p { font-size: 14px; margin-top: 0; margin-bottom: 1em; text-align: left;...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!