| Payment Terms | T/T, Paypal,Ali Pay |
| Supply Ability | 500000pcs/Day |
| Delivery Time | 7-9 Work Days |
| Packaging Details | 4000pcs/Reel |
| LED Type | 2835 Dual Color SMD LED CHIP |
| Wave length | 620-625NM/520-525NM |
| Voltage | 2V/3V |
| Power | 0.1W*2 |
| Lumen | 2-3LM/6-7LM |
| SUBSTRATE | PPA |
| Customized | Availabe(such as color,power) |
| Brand Name | HuanYu Dream |
| Model Number | HY-2835D620520L2/6-0.1W*2 |
| Certification | Rohs |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
SMD 3030 Multi-Color 410NM 850NM 620NM 590NM 2IN1 For Beauty Mask LED
SMD 5050 3IN1 590NM 655NM 845NM 1.5W For Red Light Infrared Light Beauty Device
Beauty Light 5050 SMD LED Chip
Germicidal Equipment Smd Led Chip 2835 3030 5050 5730 0.2W 0.5W Uva Uvb Uvc
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Paypal,Ali Pay | Supply Ability | 500000pcs/Day |
| Delivery Time | 7-9 Work Days | Packaging Details | 4000pcs/Reel |
| LED Type | 2835 Dual Color SMD LED CHIP | Wave length | 620-625NM/520-525NM |
| Voltage | 2V/3V | Power | 0.1W*2 |
| Lumen | 2-3LM/6-7LM | SUBSTRATE | PPA |
| Customized | Availabe(such as color,power) | Brand Name | HuanYu Dream |
| Model Number | HY-2835D620520L2/6-0.1W*2 | Certification | Rohs |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Bi-Color SMD LED ,Beauty Therapy Device SMD LED ,845NM SMD LED | ||
Features
Specifications:
| Models | HY-2835D620520-L2/6-2S |
| Electronic power | 0.1W*2 |
| Wavelength | 620-625nm/520-525nm |
| Emitting Color | Red/Yellow |
| VF | 2V/3V |
| IF | 20mA*2 |
| Lumen | 2-3LM/6-7LM |
| WHOLE SIZE | 2.8*3.5mm |
| CHIP | Sanan/Epistar |
| VIEW ANGLE | 120° |
| Warranty | 3 years |
| Leading time | 8-12days |
Product Dimmensions(Tolerance:+/-0.1, Unit:mm)
![]()
Q1. Do you have LM80 Test Report?
A. Yes,we have SMD LED and COB Led of LM80 Test Report.
Q2. How long do you need to product this sample?
A:We need to product about 9-12 working days.
Q3. Can you specify the shipping method?
A: Sure,Please kindly tell me to your delivery wayment.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
10000000-15000000
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Huanyu Dream Technology Co., Ltd., Ltd. is a high-tech enterprise and specializing in LED package. Our products: SMD series - 2835, 3030, 3528, 5050, 5054, 5730, 7070 and other models; High-power COB series- 1919, 2828, 3838, 4040, 6060 and other models. We are focusing... Shenzhen Huanyu Dream Technology Co., Ltd., Ltd. is a high-tech enterprise and specializing in LED package. Our products: SMD series - 2835, 3030, 3528, 5050, 5054, 5730, 7070 and other models; High-power COB series- 1919, 2828, 3838, 4040, 6060 and other models. We are focusing...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!