| Payment Terms | T/T,Paypal,Ali Pay |
| Supply Ability | 500Kpcs/Day |
| Delivery Time | 7-9 Work Days |
| Packaging Details | 4000pcs/Reel |
| Package | HY-2835W60-3V2S |
| Power | 1W |
| Voltage | 3V |
| Current | 300mA |
| Light Efficiency | 235LM/W@60mA |
| Color | White |
| Viewing Angle(°) | 120° |
| Warranty | 3-years |
| Brand Name | HuanYu Dream |
| Model Number | High Efficiency SMD 2835 LED |
| Certification | Rohs |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
High Voltage 9V 2835 SMD LED Ra90 White High Light Efficiency Street Lights LED
120 Degree High Light Efficiency White 60mA SMD 2835 LED CHIP
High Brightness 0.2W 2835 SMD LED 36LM-38LM 60mA 2835 3030 LED Chip
PCT Bracket Cool White 2835 SMD 8.2-9V 230LM/W 35mA LED CHIP
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Paypal,Ali Pay | Supply Ability | 500Kpcs/Day |
| Delivery Time | 7-9 Work Days | Packaging Details | 4000pcs/Reel |
| Package | HY-2835W60-3V2S | Power | 1W |
| Voltage | 3V | Current | 300mA |
| Light Efficiency | 235LM/W@60mA | Color | White |
| Viewing Angle(°) | 120° | Warranty | 3-years |
| Brand Name | HuanYu Dream | Model Number | High Efficiency SMD 2835 LED |
| Certification | Rohs | Place of Origin | China |
| High Light | 2835 SMD LED chip 1W ,2835 LED chip 3V 300mA ,2835 white LED chip 235LM/W | ||
Product Features
Product Specifications(White)
| Models | HY-2835W60-3V2S |
| Electronic power | 1W |
| CCT | 6000-6500K |
| VF | 2.7-2.8V |
| IF | 300mA |
| Light Efficiency | 235LM/W@60mA |
| WHOLE SIZE | 2.8*3.5mm |
| CHIP Brand | Sanan/Epistar |
| VIEW ANGLE | 120° |
| Warranty | 3 years |
Dimension(Units:mm; mark is cathode)
![]()
Application
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
10000000-15000000
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Huanyu Dream Technology Co., Ltd., Ltd. is a high-tech enterprise and specializing in LED package. Our products: SMD series - 2835, 3030, 3528, 5050, 5054, 5730, 7070 and other models; High-power COB series- 1919, 2828, 3838, 4040, 6060 and other models. We are focusing... Shenzhen Huanyu Dream Technology Co., Ltd., Ltd. is a high-tech enterprise and specializing in LED package. Our products: SMD series - 2835, 3030, 3528, 5050, 5054, 5730, 7070 and other models; High-power COB series- 1919, 2828, 3838, 4040, 6060 and other models. We are focusing...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!