Products
Manufacturer of a wide range of products which include ASTM 316L SS Square Pipe TP316L 1.4404 Welded Stainless Steel Tube 200*200*6MM,409L Stainless Steel Welded Tube 2D Polished SUH409L SS Pipe 60*1.5*6000 Auto,ASTM A312 TP304 St...
MOQ: 2 tons
Price: 3450 USD/Ton
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 500 tons/month |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | Seaworthy Package |
| Name | 316L Stainless Steel Pipe |
| Section Shape | Round/Square |
| Material | 316L |
| Application | Food Grade, Sanitary, Exhaust, Water, Chimney, Gas |
| Certificate | ISO, SGS, CE, BV etc. |
| Tolerance | ±10% |
| Brand Name | TISCO |
| Model Number | 316L |
| Place of Origin | China |
| Certification | ASTM,AISI,JIS,SUS,DIN,EN |
MOQ: 2 tons
Price: Negotiation
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 500 tons/month |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | Seaworthy Package |
| Name | 409 Stainless Steel Tube |
| Type | Welded |
| 400 Series | 436L 430 409L 439 444 441 |
| Specification | Polished |
| Price Term | EXW,FOB,CIF |
| Delivery | 7-15 Days |
| Brand Name | TISCO |
| Model Number | 409L |
| Place of Origin | China |
| Certification | ASTM,AISI,JIS,SUS,DIN,EN |
MOQ: 51
Price: 1.64
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Pickling |
| Outer Diameter | 6-114mm |
| Production Capacity | 500000kgs |
| Grade | 201 304 316L 321 310S 2205 2507 904L C276 C4 |
| Diameter Range | DN10 - DN400 |
| Thickness Range | SCH10 - SCH160 |
| Length | 6m/pcs |
| Finishing | Pickling / Bright Polished |
| Yield Strength | Tested |
| Tensile Strength | Tested |
| Elongation | Tested |
| Hardness Test | Performed |
| Corrosion Test | Performed |
| Certification | ISO, AISI, ASTM, EN, DIN |
MOQ: 51
Price: 1.65
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Pickling |
| Outer Diameter | OD 6-114mm |
| Production Capacity | 500000kgs |
| Grade | 201 304 316L 321 310S 2205 2507 904L C276 C4.etc |
| Standard | ASTM A213, ASTM A312, ASTM A270, ASTM B622 |
| Diameter Range | DN10 - DN400 |
| Thickness Range | SCH10 - SCH160 or unstandard thickness as request |
| Length | 6m/pcs or fixed length as request |
| Finishing | Pickling / Bright Polished |
| Material Type | Austenitic, Duplex steel, Nickel Alloy, Precipitation-hardening Steels |
| Chemical Composition | Spectrum direct-reading test |
| Mechanical Tests | Yield Strength, Tensile Strength, Elongation, Hardness Test |
| Quality Tests | Flattening Test, Flaring Test, Eddy Current Test, Ultrasonic Test, Hydrostatic Test, Corrosion Test |
| Certification | ISO, AISI, ASTM, EN, DIN |
MOQ: 51
Price: 1.66
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Pickling |
| Outer Diameter | OD 6-114mm |
| Production Capacity | 500000kgs |
| Grade | 201 304 316L 321 310S 2205 2507 904L C276 C4.etc |
| Standard | ASTM A213, ASTM A312, ASTM A270, ASTM B622 |
| Diameter Range | DN10 - DN400 |
| Thickness Range | SCH10 - SCH160 or unstandard thickness as request |
| Length | 6m/pcs or fixed length as request |
| Finishing | Pickling / Bright Polished |
| Austenitic Grades | 201 304/L/H/N,316/L/H/N/Ti,321/H,309/H,310S,347/H,317/L904L |
| Duplex Steel Grades | 31803,32205,32750,32760 |
| Nickel Alloy Grades | Hastelloy: UNS N10001, N10665, N10675, N06455, N06022, N10276, N06200, N06035, N06030, N06635, N10003, N06002, R30188, N06230, R30556 |
| Precipitation-hardening Steels | 254SMO/S31254, 17-4PH, 17-7PH, 15-7PH |
| Certification | ISO, AISI, ASTM, EN, DIN |
MOQ: 51
Price: 1.67
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Pickling |
| Outer Diameter | OD 6-114mm |
| Production Capacity | 500000kgs |
| Grade | 201 304 316L 321 310S 2205 2507 904L C276 C4 |
| Standard | ASTM A213, ASTM A312, ASTM A270, ASTM B622 |
| Diameter Range | DN10 - DN400 |
| Thickness Range | SCH10 - SCH160 |
| Length | 6m/pcs |
| Finishing | Pickling / Bright Polished |
| Material Type | Austenitic, Duplex steel, Nickel Alloy, Precipitation-hardening Steels |
| Hardness | High Hardness |
| Material Composition | 17-4pH Stainless Steel |
| Surface Quality | No strain, pitting hole |
| Certification | ISO, AISI, ASTM, EN, DIN |
MOQ: 51
Price: 1.68
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Pickling |
| Outer Diameter | OD 6-114mm |
| Production Capacity | 500000kgs |
| Grade | 201 304 316L 321 310S 2205 2507 904L C276 C4 |
| Standard | ASTM A213, ASTM A312, ASTM A270, ASTM B622 |
| Diameter Range | DN10 - DN400 |
| Thickness Range | SCH10 - SCH160 |
| Length | 6m/pcs |
| Finishing | Pickling / Bright Polished |
| Material Type | Austenitic, Duplex steel, Nickel Alloy, Precipitation-hardening Steels |
| Chemical Test | Direct-reading Spectrum Instrument |
| Mechanical Test | Yield Strength, Tensile Strength, Elongation, Hardness Test |
| Process Test | Flattening Test, Flaring Test, Eddy Current Test, Ultrasonic Test, Hydrostatic Test, Corrosion Test |
| Certification | ISO, AISI, ASTM, EN, DIN |
MOQ: 51
Price: 1.69
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Pickling |
| Outer Diameter | OD 6-114mm |
| Production Capacity | 500000kgs |
| Grade | 201 304 316L 321 310S 2205 2507 904L C276 C4.etc |
| Standard | ASTM A213, ASTM A312, ASTM A270, ASTM B622 |
| Diameter Range | DN10 - DN400 |
| Thickness Range | SCH10 - SCH160 or unstandard thickness as request |
| Length | 6m/pcs or fixed length as request |
| Finishing | Pickling / Bright Polished |
| Material Type | Austenitic, Duplex steel, Nickel Alloy, Precipitation-hardening Steels |
| Chemical Composition | Spectrum direct-reading test |
| Mechanical Properties | Yield Strength, Tensile Strength, Elongation, Hardness Test |
| Testing Methods | Flattening Test, Flaring Test, Eddy Current Test, Ultrasonic Test, Hydrostatic Test, Corrosion Test |
| Certification | ISO, AISI, ASTM, EN, DIN |
MOQ: 51
Price: 1.7
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Pickling |
| Outer Diameter | OD 6-114mm |
| Production Capacity | 500000kgs |
| Grade | 201 304 316L 321 310S 2205 2507 904L C276 C4.etc |
| Standard | ASTM A213, ASTM A312, ASTM A270, ASTM B622 |
| Diameter Range | DN10 - DN400 |
| Thickness Range | SCH10 - SCH160 or unstandard thickness as request |
| Length | 6m/pcs or fixed length as request |
| Finishing | Pickling / Bright Polished |
| Material Type | Austenitic, Duplex steel, Nickel Alloy, Precipitation-hardening Steels |
| Chemical Composition | Spectrum direct-reading test |
| Mechanical Properties | Yield Strength, Tensile Strength, Elongation, Hardness Test |
| Testing Methods | Flattening Test, Flaring Test, Eddy Current Test, Ultrasonic Test, Hydrostatic Test, Corrosion Test |
| Certification | ISO, AISI, ASTM, EN, DIN |
MOQ: 51
Price: 1.71
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Pickling |
| Outer Diameter | OD 6-114mm |
| Production Capacity | 500000kgs |
| Grade | 201, 304, 309S, 347, 329, 317L, 316L, 321, 310S, 2205, 2507, 904L, C276, C4 |
| Standard | ASTM A213, ASTM A312, ASTM A270, ASTM B622 |
| Diameter Range | DN10 - DN400 |
| Thickness Range | SCH10 - SCH160 |
| Length | 6m/pcs |
| Finishing | Pickling / Bright Polished |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Seamless Tube |
| Hardness Test | Available |
| Corrosion Test | Available |
| Certification | ISO, AISI, ASTM, EN, DIN |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!