| Material | Stainless steel |
| Grade | 200 Series, 300 Series, 400 Series |
| Thickness | 0.4 - 8.0mm |
| Cold Rolled Width | 300mm-6000mm |
| Hot Rolled Width | 1000mm-1800mm |
| Common Size | 1000mm * 2000mm, 1219×2438mm, 1219*3048mm, 1500mm * 3000mm |
| Hot Rolled Size | 1500mm * 6000mm, 1250mm * 6000mm, 1800mm * 6000mm |
| Surface Processing | NO1, 2B, BA, matte, hairline, 8K, mirror, embossed, etching, color mirror, color embossing, color etching |
| Shape | Flat |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Checkered |
| Specification | 1220*2440, 1500*3000, 1500*6000, 2000*6000mm |
| Production Capacity | 500000kgs |
| Supply Ability | 10000 Ton/Tons per Month |
| Max Weight | 25 tons (20ft GP), 26 tons (40ft GP) |
| Certification | AISI |
View Detail Information
Explore similar products
AISI 304 SS304 1.4301 SUS304 10*1500*6000mm Stainless Steel Plate 1D Surface
SUS304 ASTM A240 AISI 304 S30408 Stainless Steel Plate For Corrosion Resistance
304 SS316 Price Per Kg S30408 20mmThick 2000*6000mm Stainless Steel Plate
ASTM A240 AISI 321 SUS321 Stainless Steel Plate S32168 For Boiler Pressure
Product Specification
| Material | Stainless steel | Grade | 200 Series, 300 Series, 400 Series |
| Thickness | 0.4 - 8.0mm | Cold Rolled Width | 300mm-6000mm |
| Hot Rolled Width | 1000mm-1800mm | Common Size | 1000mm * 2000mm, 1219×2438mm, 1219*3048mm, 1500mm * 3000mm |
| Hot Rolled Size | 1500mm * 6000mm, 1250mm * 6000mm, 1800mm * 6000mm | Surface Processing | NO1, 2B, BA, matte, hairline, 8K, mirror, embossed, etching, color mirror, color embossing, color etching |
| Shape | Flat | Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Checkered | Specification | 1220*2440, 1500*3000, 1500*6000, 2000*6000mm |
| Production Capacity | 500000kgs | Supply Ability | 10000 Ton/Tons per Month |
| Max Weight | 25 tons (20ft GP), 26 tons (40ft GP) | Certification | AISI |
| High Light | 304 Stainless Steel Checkered Plate ,Hot Rolled Checkered Floor Plate ,Checkered Surface Stainless Steel Plate | ||
| Parameter | Details |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 200 Series, 300 Series, 400 Series |
| Thickness | 0.4 - 8.0mm |
| Specification | 2B Sheet/Hot Rolling No.1 Sheet: 1000×2000mm, 4×8(1219×2438mm), 4×10(1219×3048mm), 4×3500mm, 4×4000mm, 1500×3000/6000mm |
| Coil Width | 1020/1240/1530/1800/2000mm (Customizable) |
| Raw Material Origin | Posco, Jisco, Tisco, Baosteel, Lisco, etc. |
| Surface Processing | NO1, 2B, BA, Matte/Hairline, 8K/Mirror, Embossed, Etching, Color Mirror, Color Embossing, Color Etching |
| Supply Ability | 10,000 Tons per Month |
| Package & Delivery | PVC Waterproof + Strong Wooden Ocean Packing, Shipped in 5-25 Days After Payment |
| Pattern Number | Shape Description |
|---|---|
| 1 | Beaded Shape Projections |
| 2 | Small Round Projections |
| 3 | Big Round Projections |
| 4 | Round Projections with Flat Bottom |
| 5 | Semi Raised Round Projections |
| 6 | Raised and Flat Flower Shaped Projections |
| 7 | Small Rice Projections |
| 8 | Big Rice Projections |
| 9 | Short Willow Leaf Projections |
| 10 | Long Strip Projections |
| 11 | Uniform Projections |
| 12 | Customized Raised Projections |
| 13 | Firm and Sturdy Projections |
| 14 | Beautiful Appearance |
| 15 | Packed with Steel Strips |
| 16 | Packed with Steel Strips + Plastic Film Cover |
| Container Type | Dimensions | Maximum Capacity |
|---|---|---|
| 20ft GP | 5898mm × 2352mm × 2393mm | Max length: 5.8m, Max weight: 25 tons |
| 40ft GP | 12032mm × 2352mm × 2393mm | Max length: 11.8m, Max weight: 26 tons |
| 40ft HC | 12032mm × 2352mm × 2698mm | High cube capacity for larger shipments |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2012
Total Annual:
500,000,000-800,000,000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Overview : The company has an indoor warehouse of 5000 square meters and an open warehouse of 4000 square meters, which can fully meet the temporary turnover and phased storage of customers' steel pipe reservation. The subordinate processing plant has 6 sets of medium frequency h... Company Overview : The company has an indoor warehouse of 5000 square meters and an open warehouse of 4000 square meters, which can fully meet the temporary turnover and phased storage of customers' steel pipe reservation. The subordinate processing plant has 6 sets of medium frequency h...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!