| Model NO. | S31803 S32205 2205 |
| Shape | Flat |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Polished |
| Width | 10-600mm |
| Thickness | 2mm~100mm |
| Length | 2m-6m |
| Production Capacity | 50000kgs |
| Min Width | 20mm |
| Max Width | 500mm |
| Standard Length | 6000mm |
| Surface Options | Pickling, Bright, Black |
| Grade | 304,304L,309S,310S,316L,316Ti,317L,321,347H,409,409L,2205,2507,410,420,430 |
| Min Thickness | 3mm |
| Max Thickness | 15mm |
| Certification | AISI |
View Detail Information
Explore similar products
Hot Rolled 304 Flat Bar ASTM A276 A240 SUS304 AISI304 Stainless Steel Flat Bar
ASTM A276 304 Stainless Steel Flat Bar 40x4mm Bright Polished
2205 Duplex Stainless Steel Flat Bar S31803 1.4462 Hot Rolled
ASTM A276 Cold Drawn Stainless Steel Flat Bar SS 316L Flat Bar 60*10 Hairline
Product Specification
| Model NO. | S31803 S32205 2205 | Shape | Flat |
| Technique | Hot Rolled | Surface Treatment | Polished |
| Width | 10-600mm | Thickness | 2mm~100mm |
| Length | 2m-6m | Production Capacity | 50000kgs |
| Min Width | 20mm | Max Width | 500mm |
| Standard Length | 6000mm | Surface Options | Pickling, Bright, Black |
| Grade | 304,304L,309S,310S,316L,316Ti,317L,321,347H,409,409L,2205,2507,410,420,430 | Min Thickness | 3mm |
| Max Thickness | 15mm | Certification | AISI |
| High Light | Hot Rolled Stainless Steel Flat Bar ,Corrosion Resistant Duplex Steel Flat Bar ,S31803 S32205 2205 Flat Bar | ||
| Property | Details |
|---|---|
| Name | 2205 stainless steel flat bars |
| Size | 20x4-200x40 |
| Surface | Black / Bright |
| Length | 6m or as required |
| Type | Hot rolled / Cold rolled / Forging |
| Certificate | SGS / BV |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Type | Stainless Steel Flat Bar |
| Standard | JIS AISI ASTM GB DIN |
| Grade | 304, 304L, 309S, 310S, 316L, 316Ti, 317L, 321, 347H, 409, 409L, 2205, 2507, 410, 420, 430, etc. |
| Specification | Thickness: 2mm~100mm, Width: 10mm~500mm |
| Length | 2m-6m, or according to client requirements |
| Surface Treatment | Pickling, Bright, Black |
| Package | In bundles with seaworthy wooden pallets or as required |
| Application | Construction, shipbuilding, petroleum and chemical industries, power generation, food processing, medical industry, boiler heat exchangers, machinery and hardware fields |
| Trade Term | FOB CIF |
| Loading Port | Shanghai China |
| Delivery Time | 5-30 days after receiving confirmation of prepayment |
| Report | Material report, Mechanical performance report |
| Certification | ISO9001 |
| Thickness | Width and Length |
|---|---|
| 3mm | From min. 20mm / 25mm / 30mm / 40mm / 50mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max. (Widths) x 6000mm |
| 4mm | From min. 25mm / 30mm / 40mm / 50mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max. (Widths) x 6000mm |
| 5mm | From min. 25mm / 30mm / 40mm / 50mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max. (Widths) x 6000mm |
| 6mm | From min. 25mm / 30mm / 40mm / 50mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max. (Widths) x 6000mm |
| 8mm | From min. 40mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max. (Widths) x 6000mm |
| 10mm | From min. 50mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max. (Widths) x 6000mm |
| 15mm | From min. 50mm / 60mm / 65mm / 75mm / 150mm max. (Widths) x 6000mm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2012
Total Annual:
500,000,000-800,000,000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Overview : The company has an indoor warehouse of 5000 square meters and an open warehouse of 4000 square meters, which can fully meet the temporary turnover and phased storage of customers' steel pipe reservation. The subordinate processing plant has 6 sets of medium frequency h... Company Overview : The company has an indoor warehouse of 5000 square meters and an open warehouse of 4000 square meters, which can fully meet the temporary turnover and phased storage of customers' steel pipe reservation. The subordinate processing plant has 6 sets of medium frequency h...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!