China LR-ZB100C3P KEYENCE Rectangular W/ M8 Connector Type, 100 Mm
  1. China LR-ZB100C3P KEYENCE Rectangular W/ M8 Connector Type, 100 Mm
LR-ZB100C3P KEYENCE Rectangular W/ M8 Connector Type, 100 Mm
  1. MOQ: 1
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T
Supply Ability 999
Delivery Time in stock / 1-3 work days
Packaging Details Brand New Original
Brand Name KEYENCE
Model Number LR-ZB100C3P
Place of Origin Japan
Product Specification
Payment Terms T/T Supply Ability 999
Delivery Time in stock / 1-3 work days Packaging Details Brand New Original
Brand Name KEYENCE Model Number LR-ZB100C3P
Place of Origin Japan
KEYENCE LR-ZB100C3P  Rectangular W/ M8 Connector Type, 100 Mm:
Technical Specifications:
Parameter Details
Model LR-ZB100C3P
Type Distance-setting laser sensor (BGS/FGS modes)
Detection Range 35 mm to 100 mm (standard step difference: 1.5 mm at 35–50 mm, 3 mm at 50–100 mm)
Display Resolution 0.2 mm
Light Spot Diameter 2 × 1 mm (at 100 mm detection distance)
Response Time Switchable (1.5 ms/10 ms/50 ms)
Laser Source Red laser (660 nm), Class 1 laser product (IEC60825-1, FDA compliant)
Output PNP open-collector, max 100 mA control current, ≤2 V residual voltage
Power Supply 10–30 VDC (≤450 mW power consumption, 18 mA @24 V, 34 mA @12 V)
Environmental Rating IP68 (IEC60529), IP69K (DIN40050-9), ECOLAB/Diversey certified
Operating Temperature -10°C to +50°C (non-freezing)
Vibration Resistance 10–55 Hz, 1.5 mm double amplitude (X/Y/Z directions, 2 hours each)