| Model Number | LR-ZB100C3P |
| Place of Origin | Japan |
View Detail Information
Explore similar products
EM-054 KEYENCE Heavy Duty Electric Actuator Precision Motion Control for
FS-N40 KEYENCE Fiber Optic Sensor High Speed Detection For Industrial Automation
FS-V11P KEYENCE Precision Photoelectric Sensor High Speed Detection For
GV-H45L KEYENCE Heavy Duty Laser Sensor Precision Measurement For Industrial
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 999 |
| Delivery Time | in stock / 1-3 work days | Packaging Details | Brand New Original |
| Brand Name | KEYENCE | Model Number | LR-ZB100C3P |
| Place of Origin | Japan | ||
KEYENCE LR-ZB100C3P Rectangular W/ M8 Connector Type, 100 Mm:
| Parameter | Details |
|---|---|
| Model | LR-ZB100C3P |
| Type | Distance-setting laser sensor (BGS/FGS modes) |
| Detection Range | 35 mm to 100 mm (standard step difference: 1.5 mm at 35–50 mm, 3 mm at 50–100 mm) |
| Display Resolution | 0.2 mm |
| Light Spot Diameter | 2 × 1 mm (at 100 mm detection distance) |
| Response Time | Switchable (1.5 ms/10 ms/50 ms) |
| Laser Source | Red laser (660 nm), Class 1 laser product (IEC60825-1, FDA compliant) |
| Output | PNP open-collector, max 100 mA control current, ≤2 V residual voltage |
| Power Supply | 10–30 VDC (≤450 mW power consumption, 18 mA @24 V, 34 mA @12 V) |
| Environmental Rating | IP68 (IEC60529), IP69K (DIN40050-9), ECOLAB/Diversey certified |
| Operating Temperature | -10°C to +50°C (non-freezing) |
| Vibration Resistance | 10–55 Hz, 1.5 mm double amplitude (X/Y/Z directions, 2 hours each) |