| Model Number | GT2-PA12K |
| Place of Origin | Japan |
View Detail Information
Explore similar products
EM-054 KEYENCE Heavy Duty Electric Actuator Precision Motion Control for
FS-N40 KEYENCE Fiber Optic Sensor High Speed Detection For Industrial Automation
FS-V11P KEYENCE Precision Photoelectric Sensor High Speed Detection For
GV-H45L KEYENCE Heavy Duty Laser Sensor Precision Measurement For Industrial
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 999 |
| Delivery Time | in stock / 1-3 work days | Packaging Details | Brand New Original |
| Brand Name | KEYENCE | Model Number | GT2-PA12K |
| Place of Origin | Japan | ||
| High Light | sensor head keyence parts ,ip67 keyence parts ,compact keyence parts | ||
KEYENCE GT2-PA12K Stylus Type Air Cylinder Type High-precision Sensor Head:
Technical Specifications:
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | GT2-PA12K |
| Brand | Keyence |
| Detection System | Scale pulse system II, absolute type (no tracking error) |
| Measurement Range | 12 mm |
| Resolution | 0.1 μm |
| Accuracy | 1 μm (p-p) at 20°C ambient temperature |
| Measuring Force | - Downward installation: 1.2 N - Lateral installation: 1.15 N - Upward installation: 1.1 N (at 0.25 MPa) |
| Sampling Cycle | 4 ms |
| Operating Indicators | 2-color LED (red/green) |
| Enclosure Rating | IP67 (IEC standard) |
| Pressure Resistance | 0.5 MPa |
| Operating Pressure Range | 0.24–0.26 MPa |
| Ambient Temperature | 0–55°C (non-freezing) |
| Relative Humidity | 35–85% RH (non-condensing) |
| Vibration Resistance | 10–55 Hz, 1.5 mm double amplitude, 2 hours each in X/Y/Z directions |