China GT2-PA12K KEYENCE Stylus Type Air Cylinder Type High-precision Sensor Head
  1. China GT2-PA12K KEYENCE Stylus Type Air Cylinder Type High-precision Sensor Head
  2. China GT2-PA12K KEYENCE Stylus Type Air Cylinder Type High-precision Sensor Head
GT2-PA12K KEYENCE Stylus Type Air Cylinder Type High-precision Sensor Head
  1. MOQ: 1
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T
Supply Ability 999
Delivery Time in stock / 1-3 work days
Packaging Details Brand New Original
Brand Name KEYENCE
Model Number GT2-PA12K
Place of Origin Japan
Product Specification
Payment Terms T/T Supply Ability 999
Delivery Time in stock / 1-3 work days Packaging Details Brand New Original
Brand Name KEYENCE Model Number GT2-PA12K
Place of Origin Japan
High Light sensor head keyence partsip67 keyence partscompact keyence parts
KEYENCE GT2-PA12K Stylus Type Air Cylinder Type High-precision Sensor Head:
Technical Specifications:
Parameter Specification
Model GT2-PA12K
Brand Keyence
Detection System Scale pulse system II, absolute type (no tracking error)
Measurement Range 12 mm
Resolution 0.1 μm
Accuracy 1 μm (p-p) at 20°C ambient temperature
Measuring Force - Downward installation: 1.2 N
- Lateral installation: 1.15 N
- Upward installation: 1.1 N (at 0.25 MPa)
Sampling Cycle 4 ms
Operating Indicators 2-color LED (red/green)
Enclosure Rating IP67 (IEC standard)
Pressure Resistance 0.5 MPa
Operating Pressure Range 0.24–0.26 MPa
Ambient Temperature 0–55°C (non-freezing)
Relative Humidity 35–85% RH (non-condensing)
Vibration Resistance 10–55 Hz, 1.5 mm double amplitude, 2 hours each in X/Y/Z directions