| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 999 |
| Delivery Time | in stock / 1-3 work days |
| Packaging Details | Brand New Original |
| Weight | 0.95 kg (2.10 lb) |
| Dimensions | 14.0 x 11.2 x 14.5 cm (5.51 x 4.41 x 5.71 in.) |
| Module Type | Standard DC Power Supply |
| Series | ControlLogix |
| Nom Input Voltage | 120/240VAC |
| Input Voltage Range | 85-265VAC |
| Applicantions | Industrial Automation |
| Brand | Allen Bradley |
| Rated voltage | 220V |
| Protection level | IP65 |
| Product certification | CCC, UL |
| Brand Name | Allen Bradley |
| Model Number | 1756-pa75 |
| Place of Origin | USA |
View Detail Information
Explore similar products
1769-OF4 Allen Bradley CompactLogix 4 Pt A/O C And V Module
1783-US8 Allen Bradley TIndustrial Communication Gateway Module
1769-PB2 Allen Bradley CompactLogix DC 2A/0.8A Power Supply
VPL-B1652F-PJ12AA high flexibility and programmability
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 999 |
| Delivery Time | in stock / 1-3 work days | Packaging Details | Brand New Original |
| Weight | 0.95 kg (2.10 lb) | Dimensions | 14.0 x 11.2 x 14.5 cm (5.51 x 4.41 x 5.71 in.) |
| Module Type | Standard DC Power Supply | Series | ControlLogix |
| Nom Input Voltage | 120/240VAC | Input Voltage Range | 85-265VAC |
| Applicantions | Industrial Automation | Brand | Allen Bradley |
| Rated voltage | 220V | Protection level | IP65 |
| Product certification | CCC, UL | Brand Name | Allen Bradley |
| Model Number | 1756-pa75 | Place of Origin | USA |
| High Light | 240VAC Allen Bradley PLC ,Portable 1756-Pa75 Allen Bradley ,240VAC 1756-Pa75 Allen Bradley | ||
Description
The 1756-PA75 is an Allen-Bradley standard power supply. The module is installed in the dedicated power supply slot on the far left of the ControlLogix chassis. The main purpose of this power supply is to provide the necessary backplane power to each module installed on the chassis. The backplane power supplies the modules to operate.
The 1756-PA75 must be powered externally. It is compatible with a voltage range of 85-264VAC, a frequency of 47-63 Hz, and a nominal input voltage of 120VAC/240VAC. The power supply is rated for an output power of 75 W and a current capacity of 4A (3.3VDC), 13 A (5.1VDC), and 2.8 A (24VDC) when operating at 0…+60 °C (+32…+140 °F).
The 1756-PA75 is compatible with various ControlLogix chassis, such as 1756-A4, 1756-A7, 1756-A10, 1756-A13, 1756-A17, and chassis series, especially Series B and Series C. If the operating input power of the 1756-PA75 is suddenly interrupted, this standard power supply provides the following hold-up time: 2 cycles at 85V AC, 60 Hz; 6 cycles at 120V AC, 60 Hz; 20 cycles at 220V AC, 60 Hz. In addition, it has a rated 250V (continuous) isolation voltage, reinforced insulation type, power input to backplane type, and has been tested at 3500V DC for 60 seconds.
The 1756-PA75 requires hardware configuration.
![]()
More Products In Stock:
| 1756-EN2T | 1756-OA8E | 2711-K5A5 |
| 1756-OB32 | 1791-16A0 | 1769-PA2 |
| 1746-P4 | 1747-DCM | 1746-NR4 |
| 1768-L45S | 1756-PB72 | 1762-IT4 |
| 1756-CNBR | 1762-OA8 | 1756-EN2TR |
| 1746-HT | 1794-IV16 | 1783-ETAP |
| 1756-L1 | 1771-PS7 | 1734-IT2I |
| 1783-BMS07SA | 1756SC-IF8H | 1756-OB16E |
| 1756-SYNCH | 1783-MS06T | 1756-EN2F |
| 1761-NET-AIC | 1747-L551/A | 1747-L532 |
| 1794-TB3 | 1746-NT8 | 1756-IA16I |
| 1794-IT9 | 1769-L19ER-BB2B | 1746-FIO4V |
| 1747-M13 | 1756-OX8I | 2711P-T10C4D8 |
| 1756-M02AE | 1771-IAN | 1747-UIC |
| 1756-OB16I | 1746-P1 | 1746SC-INO4I |
| 1766-L32BXB | 1756-OB16D | 1766-L32BXBA |
| 1769-L33ER/A | 1756-PB75 | 1786-TPS |
| 1775-L4 | 1771-P4S1 | 1786-TPR |
Company Details
Business Type:
Trading Company,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller,Agent
Year Established:
10years
Total Annual:
5000000-1000,0000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Xiamen Online Union Technology Co., Ltd is a global distributor of automation parts, focusing on mature, popular and powerful products. We have thousands of new parts in stock, which have been exported to more than 50 countries in the world. All the products... Xiamen Online Union Technology Co., Ltd is a global distributor of automation parts, focusing on mature, popular and powerful products. We have thousands of new parts in stock, which have been exported to more than 50 countries in the world. All the products...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!