| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 999 |
| Delivery Time | in stock / 1-3 work days |
| Packaging Details | Brand New Original |
| Input Voltage | 323-528 VAC |
| Input Phase | 3-Phase |
| Input Current | 5.7 A |
| Output Voltage | 0-460VAC |
| Output Power | 1.5 kW (2.0 HP) |
| Zero Stacking | Supported |
| Applicantions | Industrial Automation |
| Brand | Allen Bradley |
| Rated voltage | 220V |
| Protection level | IP65 |
| Product certification | CCC, UL |
| Brand Name | Allen Bradley |
| Model Number | 25B-D4P0N114 |
| Place of Origin | USA |
View Detail Information
Explore similar products
1769-OF4 Allen Bradley CompactLogix 4 Pt A/O C And V Module
1783-US8 Allen Bradley TIndustrial Communication Gateway Module
1769-PB2 Allen Bradley CompactLogix DC 2A/0.8A Power Supply
VPL-B1652F-PJ12AA high flexibility and programmability
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 999 |
| Delivery Time | in stock / 1-3 work days | Packaging Details | Brand New Original |
| Input Voltage | 323-528 VAC | Input Phase | 3-Phase |
| Input Current | 5.7 A | Output Voltage | 0-460VAC |
| Output Power | 1.5 kW (2.0 HP) | Zero Stacking | Supported |
| Applicantions | Industrial Automation | Brand | Allen Bradley |
| Rated voltage | 220V | Protection level | IP65 |
| Product certification | CCC, UL | Brand Name | Allen Bradley |
| Model Number | 25B-D4P0N114 | Place of Origin | USA |
| High Light | dc allen bradley plc ,compact allen bradley plc ,industrial automation allen bradley plc | ||
Description
The 25B-D4P0N114 is more popularly known as a Variable Frequency Drive (VFD). Other terms for this drive are Variable Speed Drive (VSD), and frequency inverter. All these terminologies refer to a device that is used to modulate motor speed, such as the 25B-D4P0N114 is a PowerFlex 525 Adjustable Frequency AC Drive. The 25B-D4P0N114 is capable of variety of control methods. These control methods include Volts per Hertz (V/Hz), Sensorless Vector Control (SVC), Closed loop velocity vector control, and Permanent Magnet motor control. It is also capable of positioning control via PointStop™ stops motor load in a consistent position without encoder feedback, Closed loop feedback with an optional encoder card and Point-to-point positioning mode. It also comes with an internal Proportional + Integral + Derivative (PID) controller, allowing the drive to function as a stand-alone controller.
The has a voltage rating of 480VAC, 3-Phase with output power rating of 1.5 kW or 2.0 HP for normal and heavy-duty operation of the drive. It delivers output Current of 4.0 Amperes and comes with an IP20 NEMA / Open rated enclosure, integrated EMC filter and standard drive version.
![]()
More Products In Stock:
| 1756-EN2T | 1756-OA8E | 2711-K5A5 |
| 1756-OB32 | 1791-16A0 | 1769-PA2 |
| 1746-P4 | 1747-DCM | 1746-NR4 |
| 1768-L45S | 1756-PB72 | 1762-IT4 |
| 1756-CNBR | 1762-OA8 | 1756-EN2TR |
| 1746-HT | 1794-IV16 | 1783-ETAP |
| 1756-L1 | 1771-PS7 | 1734-IT2I |
| 1783-BMS07SA | 1756SC-IF8H | 1756-OB16E |
| 1756-SYNCH | 1783-MS06T | 1756-EN2F |
| 1761-NET-AIC | 1747-L551/A | 1747-L532 |
| 1794-TB3 | 1746-NT8 | 1756-IA16I |
| 1794-IT9 | 1769-L19ER-BB2B | 1746-FIO4V |
| 1747-M13 | 1756-OX8I | 2711P-T10C4D8 |
| 1756-M02AE | 1771-IAN | 1747-UIC |
| 1756-OB16I | 1746-P1 | 1746SC-INO4I |
| 1766-L32BXB | 1756-OB16D | 1766-L32BXBA |
| 1769-L33ER/A | 1756-PB75 | 1786-TPS |
| 1775-L4 | 1771-P4S1 | 1786-TPR |
Company Details
Business Type:
Trading Company,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller,Agent
Year Established:
10years
Total Annual:
5000000-1000,0000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Xiamen Online Union Technology Co., Ltd is a global distributor of automation parts, focusing on mature, popular and powerful products. We have thousands of new parts in stock, which have been exported to more than 50 countries in the world. All the products... Xiamen Online Union Technology Co., Ltd is a global distributor of automation parts, focusing on mature, popular and powerful products. We have thousands of new parts in stock, which have been exported to more than 50 countries in the world. All the products...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!