| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | in stock / 1-3 work days |
| Supply Ability | 999 |
| Brand | SIEMENS |
| Warranty | 1 year |
| Packaging Details | Brand New Original |
| Brand Name | SIEMENS |
| Model Number | 6FX2003-0LU40 |
| Place of Origin | GERMANY |
View Detail Information
Explore similar products
A5E02515729 industrial automation module
6ES7134-4JB51-0AB0 SIEMENS Electronics Module For ET 200S
DD1683-0CD5 key component in Siemens automation systems
6ES7314-1AG14-0AB0 SIEMENS CPU 314 Central Processing Unit
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Delivery Time | in stock / 1-3 work days |
| Supply Ability | 999 | Brand | SIEMENS |
| Warranty | 1 year | Packaging Details | Brand New Original |
| Brand Name | SIEMENS | Model Number | 6FX2003-0LU40 |
| Place of Origin | GERMANY | ||
| High Light | omron module ,omron plc module ,omron io module | ||
SIEMENS 6FX2003-0LU40 Power Connector 6-pole Sz. 1.5 Typ:
power connector 6-pole Sz. 1.5 type: 6FX2003-0LU40 SPEED-CONNECT socket, screw cap 1x 6-pole insulator 5x socket contacts (1.5-4 mm2) 5x socket contacts (6-16 mm2) 3x brake cont. (1-2.5 mm2) 2x cable terminal Pack=1 unit for cable diameter: 7 - 9 / 9 - 16 / 16 - 25.
Technical Specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Polar Configuration | 6-pole (M40/Gr. 1,5) |
| Contact System | 8x socket contacts (1–2.5 mm² wire) |
| Cable Diameter | Flexible: 7.5–12 mm; Rigid: 9–15 mm |
| Voltage Rating | 690V (IEC), 600V (UL/CSA) |
| Current Rating | 32A (IEC), 40A (UL/CSA) |
| Insulation Resistance | >1000 MΩ |
| Dielectric Strength | 4 kV AC (1 minute) |
| Contact Resistance | <0.5 mΩ |
| Mating Cycles | >500 operations |
| Operating Temperature | -20°C to +50°C |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C |
| Vibration Resistance | 10–500 Hz, 5g (IEC 60068-2-6) |
| Shock Resistance | 30g, 11ms (IEC 60068-2-27) |
![]()
Why Choose Us:
We major in ABB DCS, Foxboro DCS, Honeywell DCS, Westinghouse Ovation DCS, Emerson DeltaV, Bently Nevada, Rockwell Automation, Siemens, Rockwell CPU, Moore APACS, Moore Panel Controllers, Siemens Iskamatic, Schneider PLC, Quantum, Quanten 140CPU, GE Fanuc 90/30, 90/70, Invensys Triconex DCS, FOXBOROI/A MOTOROLA MVME, Siemens and other listed manufacturers.
If you find the same parts from any other suppliers cheaper than us, we will try to match that the same price, or provide you with a further discount.
If you have any further questions, please don't hesitate to contact us.
If you inquiry more than one piece/item, please let us know because we can arrange a discount for you.
More Products In Stock:
| 6ES7952-1AM00-0AA0 | 6ES7314-6CH04-0AB0 | 6ES7158-3AD00-0XA0 | 6GK7243-1EX00-0XE0 | 6ES7241-1CH30-0XB0 |
| 6ES7241-1AA22-0XA0 | 6ES7350-2AH01-0AE0 | 6ES7132-6HD00-0BB0 | 6ES7194-2LH03-0AA0 | 6ES7216-2BF21-0XB0 |
| 6ES7290-3AA30-0XA0 | 6ES7414-3XJ04-0AB0 | 6ES7468-1DB00-0AA0 | 6ES7131-4BB00-0AA0 | 6ES7488-3AA00-0AB0 |
| 6ES7193-4CE10-0AA0 | 6ES7231-0HC22-0XA0 | 6ES7522-1BL10-0AA0 | 6AV6644-8AB20-0AA1 | 6ES7323-1BL00-0AA0 |
| 6ES7647-7BJ31-0AB0 | 6ES7193-7CA20-0AA0 | 6ES7677-1FD10-0FB0 | 6GK7343-1GX21-0XE0 | 6ES7953-8LM31-0AA0 |
| 6ES7134-4NB50-0AB0 | 6ES7532-5HD00-0AB0 | 6ES7645-0BA10-0AA0 | 6ES7132-6BF00-0BA0 | 6ES7677-2VB42-0GB0 |
| v6ES7635-2EC02-0AE3 | 6ES7407-0DA01-0AA0 | 6ES7623-1AE01-5AA0 | 6ES7193-6EH00-1AA0 | 6ES7214-1BD23-0XB0 |
| 6ES7841-0CC00-2YX0 | 6ES7132-7RD21-0AB0 | 6ES7314-1AE01-0AB0 | 6ES7135-0HF00-0XB0 | 6ES7590-1AC40-0AA0 |
Company Details
Business Type:
Trading Company,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller,Agent
Year Established:
10years
Total Annual:
5000000-1000,0000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Xiamen Online Union Technology Co., Ltd is a global distributor of automation parts, focusing on mature, popular and powerful products. We have thousands of new parts in stock, which have been exported to more than 50 countries in the world. All the products... Xiamen Online Union Technology Co., Ltd is a global distributor of automation parts, focusing on mature, popular and powerful products. We have thousands of new parts in stock, which have been exported to more than 50 countries in the world. All the products...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!