| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | in stock / 1-3 work days |
| Supply Ability | 999 |
| Brand | SIEMENS |
| Warranty | 1 year |
| Packaging Details | Brand New Original |
| Brand Name | SIEMENS |
| Model Number | 6SL3120-2TE15-0AA4 |
| Place of Origin | GERMANY |
View Detail Information
Explore similar products
A5E02515729 industrial automation module
6ES7134-4JB51-0AB0 SIEMENS Electronics Module For ET 200S
DD1683-0CD5 key component in Siemens automation systems
6ES7314-1AG14-0AB0 SIEMENS CPU 314 Central Processing Unit
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Delivery Time | in stock / 1-3 work days |
| Supply Ability | 999 | Brand | SIEMENS |
| Warranty | 1 year | Packaging Details | Brand New Original |
| Brand Name | SIEMENS | Model Number | 6SL3120-2TE15-0AA4 |
| Place of Origin | GERMANY | ||
| High Light | omron module ,omron plc module ,omron io module | ||
SIEMENS 6SL3120-2TE15-0AA4 SINAMICS S120 Double Motor Module Input :
SINAMICS S120 Double Motor Module input: 600 V DC output: 400 V 3 AC, 5 A/5 A type of construction: booksize internal air cooling optimized pulse patterns and support of the extended Safety Integrated functions incl. DRIVE-CLiQ cable.
Technical Specifications :
| Parameter | Details |
|---|---|
| Model Number | 6SL3120-2TE15-0AA4 |
| Series | SINAMICS S120 (Dual-Axis Motor Module) |
| Input Voltage | 600V DC |
| Output Voltage | 3AC 400V |
| Output Current | 5A/5A (Dual-Channel) |
| Power Rating | Configurable (dependent on application; typically supports moderate power requirements for dual-axis systems). |
| Cooling | Internal Forced Air Cooling (Fan-Integrated) |
| Structure | Book-Size Format (Compact, space-saving design for cabinet integration). |
| Control Modes | Supports vector control and servo control for precision motion applications. |
| Communication | DRIVE-CLiQ Interface (High-speed serial communication with Siemens drives and controllers). |
| Safety Features | Integrated Safety Functions (STO, Safe Stop 1 per IEC 61800-5-2). |
| Feedback Support | Compatible with encoders and resolvers for closed-loop control. |
| Pulse Optimization | Advanced pulse pattern generation for smooth motor operation. |
| Expansion Capability | Supports additional modules for I/O, safety, or fieldbus extensions. |
| Mounting | DIN Rail or Direct Cabinet Mounting. |
| Environmental Rating | IP20 (Standard), with options for IP54/IP65 in harsh environments. |
| Operating Temperature | 0°C to +50°C (Standard), extended ranges available. |
| Storage Temperature | -25°C to +70°C. |
| Humidity | 5% to 95% (Non-Condensing). |
| Altitude | Up to 1000m (above 1000m requires derating). |
| Vibration Resistance | Conforms to IEC 60068-2-6 (Sinusoidal Vibration). |
| Shock Resistance | Conforms to IEC 60068-2-27 (Shock Resistance). |
| Approvals | CE, UL, cUL, RoHS-Compliant. |
| Compliance | EN 61800-3 (EMC), IEC 61800-5-2 (Safety), WEEE Directive. |
![]()
![]()
Our Services:
1, All our products are new and original, and of good quality.
2, Our prices are very competitive.
3, We have a large quantity in stock, so we could help the customers to get the components which are difficult to get.
4, All inquiries will be valued and will reply in 24.
More Products In Stock:
| 6GK7443-1EX40-0XE0 | 6GK1415-2AA01 | 6ES7158-3AD00-0XA0 | 6GK7243-1EX00-0XE0 | 6ES7241-1CH30-0XB0 |
| 6ES7241-1AA22-0XA0 | 6ES7350-2AH01-0AE0 | 6ES7132-6HD00-0BB0 | 6ES7194-2LH03-0AA0 | 6ES7216-2BF21-0XB0 |
| 6ES7290-3AA30-0XA0 | 6ES7131-1BH11-0XB0 | 6ES7468-1DB00-0AA0 | 6ES7131-4BB00-0AA0 | 6ES7488-3AA00-0AB0 |
| 6ES7193-4CE10-0AA0 | 6ES7231-0HC22-0XA0 | 6ES7522-1BL10-0AA0 | 6AV6644-8AB20-0AA1 | 6ES7323-1BL00-0AA0 |
| 6ES7647-7BJ31-0AB0 | 6ES7193-7CA20-0AA0 | 6ES7677-1FD10-0FB0 | 6GK7343-1GX21-0XE0 | 6ES7953-8LM31-0AA0 |
| 6ES7134-4NB50-0AB0 | 6SE6440-2AD22-2BA1 | 6ES7645-0BA10-0AA0 | 6ES7132-6BF00-0BA0 | 6ES7677-2VB42-0GB0 |
| 6EP1332-1SH71 | 6ES7407-0DA01-0AA0 | 6ES7623-1AE01-5AA0 | 6ES7193-6EH00-1AA0 | 6ES7214-1BD23-0XB0 |
| 6GK7443-1EX30-0XE0 | 6ES7132-7RD21-0AB0 | 6ES7314-1AE01-0AB0 | 6ES7135-0HF00-0XB0 | 6ES7590-1AC40-0AA0 |
Company Details
Business Type:
Trading Company,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller,Agent
Year Established:
10years
Total Annual:
5000000-1000,0000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Xiamen Online Union Technology Co., Ltd is a global distributor of automation parts, focusing on mature, popular and powerful products. We have thousands of new parts in stock, which have been exported to more than 50 countries in the world. All the products... Xiamen Online Union Technology Co., Ltd is a global distributor of automation parts, focusing on mature, popular and powerful products. We have thousands of new parts in stock, which have been exported to more than 50 countries in the world. All the products...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!