| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | in stock / 1-3 work days |
| Supply Ability | 999 |
| Product Type | Power modules |
| Main Voltage | 380-480V AC |
| Main Frequency | 50/60 Hz |
| phase inputs | 3 |
| Output Frequency | 550 Hz |
| output voltage | 550 V |
| Output Current | 32 A |
| Rated Power | 1.5 kW |
| Cooling | Internal air cooling |
| Brand | SIEMENS |
| rated | IP20 protection |
| Warranty | 1 year |
| Packaging Details | Brand New Original |
| Brand Name | SIEMENS |
| Model Number | 6SL3210-1PE23-3AL0 |
| Place of Origin | GERMANY |
View Detail Information
Explore similar products
A5E02515729 industrial automation module
6ES7134-4JB51-0AB0 SIEMENS Electronics Module For ET 200S
DD1683-0CD5 key component in Siemens automation systems
6ES7314-1AG14-0AB0 SIEMENS CPU 314 Central Processing Unit
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Delivery Time | in stock / 1-3 work days |
| Supply Ability | 999 | Product Type | Power modules |
| Main Voltage | 380-480V AC | Main Frequency | 50/60 Hz |
| phase inputs | 3 | Output Frequency | 550 Hz |
| output voltage | 550 V | Output Current | 32 A |
| Rated Power | 1.5 kW | Cooling | Internal air cooling |
| Brand | SIEMENS | rated | IP20 protection |
| Warranty | 1 year | Packaging Details | Brand New Original |
| Brand Name | SIEMENS | Model Number | 6SL3210-1PE23-3AL0 |
| Place of Origin | GERMANY | ||
| High Light | omron module ,omron plc module ,omron io module | ||
SIEMENS 6SL3210-1PE23-3AL0 SINAMICS POWER MODULE PM240-2 :
SINAMICS POWER MODULE PM240-2 WITH BUILT IN CL. A FILTER WITH BUILT IN BRAKING CHOPPER 3AC380-480V +10/-10% 47-63HZ OUTPUT HIGH OVERLOAD: 11KW FOR 200% 3S,150% 57S,100% 240S AMBIENT TEMP -10 TO +50 DEG C OUTPUT LOW OVERLOAD: 15KW FOR 150% 3S,110% 57S,100% 240S AMBIENT TEMP -10 TO +40 DEG C 355 X 140 X 165 (HXWXD), FSC PROTECTION IP20 WITHOUT CONTROL UNIT AND PANEL APPROVED FOR CU FIRMWARE- VERSION V4.6.
![]()
![]()
FAQ & Contact:
Q: Are you a trading company or a manufacturer?
A: We are a trading company.
Q: What is your lead time?
A: It usually takes one to three days if we have it in stock. If the goods are not in stock, you need to negotiate.
Q: Does your company provide samples? Is it free or do you charge extra?
A: It depends on the goods you need and the quantity you order.
Q: What are your terms of payment?
A: 100% T/T before shipping. If the quantity is large, we can negotiate.
More Products In Stock:
| 6ES5490-7LA11 | 6ES5946-3UR12 | 6ES5340-5AB11 | 6AV3971-1CA01-0CA0 |
| 6ES5375-8LC11 | 6AV3637-1PL00-0AX0 | 6ES7290-3AA30-0XA0 | 6ES5333-0AC |
| 6ES5458-4UA12 | 3RT1017-1BB42 | 6AV3515-1EK30-1AA0 | 6ES5762-2AA12 |
| 6ES5453-8MC11 | 3RT1015-1WB41 | 6ES5150-3SB61 | 6ES5955-3LC13 |
| 6ES5955-3LF11 | 6ES5453-6AC11 | 6AV2123-2GB03-0AX0 | 6ES5944-7UA21 |
| 6ES5355-3UA11 | 3RV1011-0HA10 | 6ES5185-3UA41 | 6AV3530-1RU31 |
| 6ES5700-1SA11 | 6ES5241-1AD11 | 6ES5951-7ND32 | 6ES5635-0UA11 |
| 6ES5983-2AB11 | 6AV3515-1MA20-1AA0 | 6ES5631-0AA11 | 6ES5400-7AA13 |
| 6ES5450-8MB11 | 6ES5454-4UA12 | 6ES5440-8MA12 | 6ES5188-3UA32 |
| 6ES5921-3WA13 | 6AV3520-1DK00 | 6ES5372-1AA61 | 6FM1496-1BB10 |
| 6ES7431-7KF10-0AB0 | 6ES7414-4HJ04-0AB0 | 6ES7153-2BA02-0XB0 | 6ES7195-7HD10-0XA0 |
| 6ES7134-4GB01-0AB0 | 6AV3607-1JC20-0AX1 | 6ES7431-7KF00-6AA0 | 6ES7307-1KA00-0AA0 |
| 6ES7138-4CA01-0AA0 | 6ES7972-0BA12-0XA0 | 6ES7392-1AJ00-0AA0 | 6ES7416-2XK01-0AB0 |
| 6ES7350-2AH00-0AE0 | 6ES7417-4XL04-0AB0 | 6ES7972-0AA01-0XA0 | 6ES7315-1AF03-OABO |
| 6ES7952-1AH00-0AA0 | 6ES7400-1TA01-0AA0 | 6ES7153-4BA00-0XB0 | 6ES7131-4BD01-0AA0 |
Company Details
Business Type:
Trading Company,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller,Agent
Year Established:
10years
Total Annual:
5000000-1000,0000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Xiamen Online Union Technology Co., Ltd is a global distributor of automation parts, focusing on mature, popular and powerful products. We have thousands of new parts in stock, which have been exported to more than 50 countries in the world. All the products... Xiamen Online Union Technology Co., Ltd is a global distributor of automation parts, focusing on mature, popular and powerful products. We have thousands of new parts in stock, which have been exported to more than 50 countries in the world. All the products...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!