| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | in stock / 1-3 work days |
| Supply Ability | 999 |
| Brand | SIEMENS |
| Warranty | 1 year |
| Packaging Details | Brand New Original |
| Brand Name | SIEMENS |
| Model Number | 6GK7542-1AX00-0XE0 |
| Place of Origin | GERMANY |
View Detail Information
Explore similar products
A5E02515729 industrial automation module
6ES7134-4JB51-0AB0 SIEMENS Electronics Module For ET 200S
DD1683-0CD5 key component in Siemens automation systems
6ES7314-1AG14-0AB0 SIEMENS CPU 314 Central Processing Unit
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Delivery Time | in stock / 1-3 work days |
| Supply Ability | 999 | Brand | SIEMENS |
| Warranty | 1 year | Packaging Details | Brand New Original |
| Brand Name | SIEMENS | Model Number | 6GK7542-1AX00-0XE0 |
| Place of Origin | GERMANY | ||
| High Light | omron module ,omron plc module ,omron io module | ||
SIEMENS 6GK7542-1AX00-0XE0 Communications Module CM 1542-1:
communications module CM 1542-1 for connection of S7-1500 to PROFINET as IO Controller or IO Device: TCP/IP, ISO-on-TCP, UDP, S7 communication, IP broadcast multicast, SNMPV1, time-of-day synchronization via NTP, 2xRJ45 (10/100 Mbit).
Product Description:
The 6GK7542-1AX00-0XE0 is a SIMATIC NET CP 5614 A2 communication processor designed for high-performance industrial Ethernet connectivity in Siemens S7-400 PLC systems. This module enables seamless integration of S7-400 controllers into PROFINET IO networks, IT/OT convergence, and enterprise-level communication (e.g., TCP/IP, UDP, OPC UA). Its advanced features, including real-time capabilities, redundancy support, and IT security, make it ideal for mission-critical applications in manufacturing, process control, and infrastructure automation.
Technical Specifications:
| Parameter | Details |
|---|---|
| Model | 6GK7542-1AX00-0XE0 |
| Compatibility | Siemens S7-400 PLC series |
| Ethernet Ports | 2 × 10/100/1000 Mbps RJ45 (auto-negotiating) |
| Switching Capacity | 2 Gbps (full duplex) |
| PROFINET IO Controller | Up to 256 IO devices, 8,192 IO bytes |
| PROFINET IO Device | Up to 32 IO controllers |
| Real-Time Capability | Isochronous mode (1 ms cycle time) |
| IT Security | Firewall, TLS 1.3, VPN, OPC UA |
| Redundancy Protocols | PROFINET SR, MRP (Media Redundancy) |
| Diagnostics | Web server, LED indicators, SNMP V3 |
| Power Supply | Backplane bus (S7-400) |
| Operating Temperature | 0°C to +60°C (32°F to +140°F) |
| Dimensions (W × H × D) | 40 × 125 × 120 mm (1.57 × 4.92 × 4.72 in) |
| Weight | ~250 g (0.55 lbs) |
| Approvals | CE, UL, cULus, Class I Div 2 (optional) |
![]()
Other Hot Brands:
1) TRICONEX(8111,3008,3625,3805E.3721,3700A 4351B...)
2) BENTLY NEVADA(3500/42M ,3500/22M,3500/95.3500/05...)
3) HIMA(F3330,F3236 ,F6217,F7126,F8621A....)
4) FOXBORO(FBM203,FBM204,FBM217,FMB231...)
5) Allen-Bradley (1756,1785,1771,1746,1769..)
6) ABB (DSQC, BAILEY .....)
7) GE(IC693,IC697,IC695,IS200,DS200)
8) BACHMANN(CM202,DI232,MPC240,NT255,AIO288...)
9) ICS (T8403,T8431...)
10)Honeywell(3300,3500...)
11)Schneider(QUANTUM,MODICON...)
More Products In Stock:
| 6GK7343-1EX11-0XE0 | 6GK7343-1EX30-0XE0 | 6GK1905-0AE00 | 6GK1543-1AA01 |
| 6GK1503-2CB00 | 6GK1143-0TA00 | 6GK1105-2AE00 | 6GK7443-1EX11-0XE0 |
| 6GK1510-0AC00 | 6GK1100-0BA00 | 6GK1500-0FC00 | 6GK1548-0AA00 |
| 6GK1243-0SA00 | 6GK1541-2BA00 | 6GK1102-0AA00 | 6GK1541-1AA00 |
| 6GK5101-1BB00-2AA3 | 6GK1143-0TA01 | 6GK1500-0AB00 | 6GK1143-0AA01 |
| 6ES5355-3UA11 | 3RV1011-0HA10 | 6ES5185-3UA41 | 6AV3530-1RU31 |
| 6ES5700-1SA11 | 6ES5241-1AD11 | 6ES5951-7ND32 | 6ES5635-0UA11 |
| 6ES5983-2AB11 | 6AV3515-1MA20-1AA0 | 6ES5631-0AA11 | 6ES5400-7AA13 |
| 6ES5450-8MB11 | 6ES5454-4UA12 | 6ES5440-8MA12 | 6ES5188-3UA32 |
| 6ES5921-3WA13 | 6AV3520-1DK00 | 6ES5372-1AA61 | 6FM1496-1BB10 |
| 6ES7431-7KF10-0AB0 | 6ES7414-4HJ04-0AB0 | 6ES7153-2BA02-0XB0 | 6ES7195-7HD10-0XA0 |
| 6ES7134-4GB01-0AB0 | 6AV3607-1JC20-0AX1 | 6ES7431-7KF00-6AA0 | 6ES7307-1KA00-0AA0 |
| 6ES7138-4CA01-0AA0 | 6ES7972-0BA12-0XA0 | 6ES7392-1AJ00-0AA0 | 6ES7416-2XK01-0AB0 |
| 6ES7350-2AH00-0AE0 | 6ES7417-4XL04-0AB0 | 6ES7972-0AA01-0XA0 | 6ES7315-1AF03-OABO |
| 6ES7952-1AH00-0AA0 | 6ES7400-1TA01-0AA0 | 6ES7153-4BA00-0XB0 | 6ES7131-4BD01-0AA0 |
Company Details
Business Type:
Trading Company,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller,Agent
Year Established:
10years
Total Annual:
5000000-1000,0000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Xiamen Online Union Technology Co., Ltd is a global distributor of automation parts, focusing on mature, popular and powerful products. We have thousands of new parts in stock, which have been exported to more than 50 countries in the world. All the products... Xiamen Online Union Technology Co., Ltd is a global distributor of automation parts, focusing on mature, popular and powerful products. We have thousands of new parts in stock, which have been exported to more than 50 countries in the world. All the products...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!