China Rexroth KWD-015-SNS-C1-N-1 | Size 15 SNS Linear Guide Block R162211420
  1. China Rexroth KWD-015-SNS-C1-N-1 | Size 15 SNS Linear Guide Block R162211420
  2. China Rexroth KWD-015-SNS-C1-N-1 | Size 15 SNS Linear Guide Block R162211420
  3. China Rexroth KWD-015-SNS-C1-N-1 | Size 15 SNS Linear Guide Block R162211420
Rexroth KWD-015-SNS-C1-N-1 | Size 15 SNS Linear Guide Block R162211420
  1. MOQ: 1
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T,XT,ALIPAY
Supply Ability 100pcs per month
Delivery Time Negotiable
Packaging Details carton
Power Supply 1
Ambient Temperature -
Electrical Rating G
Certifications S
Brand Name Rexroth
Model Number KWD-015-SNS-C1-N-1
Certification ATEX
Place of Origin DE
Product Specification
Payment Terms T/T,XT,ALIPAY Supply Ability 100pcs per month
Delivery Time Negotiable Packaging Details carton
Power Supply 1 Ambient Temperature -
Electrical Rating G Certifications S
Brand Name Rexroth Model Number KWD-015-SNS-C1-N-1
Certification ATEX Place of Origin DE
High Light Rexroth SNS linear guide blockSize 15 linear guide blockRexroth KWD-015-SNS guide
Product Overview
Technical Specifications (Identification & Load)
Parameter
Specification
Brand / Series
Rexroth / Linear Ball Rail System
Order Number
R162211420
Model Code
KWD-015-SNS-C1-N-1
Nominal Size
15 mm
Design Type
SNS​ (Slimline, Normal, Standard Height)
Preload Class
C1​ (Low / Moderate Preload)
Accuracy Class
N​ (Normal)
Dynamic Load Capacity (C)
9,860 N
Static Load Capacity (C0)
12,700 N
Dynamic Torsional Moment (Mt)
95 Nm
Static Torsional Moment (Mt0)
120 Nm
Technical Specifications (Mechanical & Physical)
Parameter
Specification
Housing Material
Carbon Steel​ (CS)
Seal Type
SS​ (Standard Seal, both sides)
Ball Chain
Without Ball Chain
Block Width (A)
34.0 mm
Block Length (B)
58.2 mm
Block Height (H1)
19.9 mm
Assembly Height (H)
24.0 mm (with rail)
Weight
Approx. 0.175 kg
Lubrication
Pre-lubricated (Dynalub 510)
Operating Temperature
-10 °C to +80 °C (short-term +100 °C)
Max. Speed
5 m/s
Max. Acceleration
500 m/s²
Key Features
  • Space-Saving SNS Design:​ The slimline width (34mm) allows for compact machine design and multi-axis configurations.