| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 5-8 work day |
| Packaging Details | Carton Box, Pallet |
| Product Name | Polyester Fiber Acoustic Board |
| Material | 100% Polyester Fiber |
| Standard Size | 1220*2440mm/customized |
| Thickness | 9/12/24mm/customized |
| Density | 1350g-3700gsm |
| Color | More than 48 colors to be chosen |
| Application | Office Building, Office, Meeting Room, Multi-Function Hall, etc. |
| Origin | China |
| NRC | 0.80-0.9 |
| Transport Package | Carton Box & Pallet |
| Function | Interior decoration and sound absorbing |
| Warranty | 3 years |
| Acoustic Type | Sound Absorbing Material |
| Shape | Hexagon |
| Brand Name | MQ Acoustics |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
Eco-Friendly Polyester Fiber Acoustic Panel for Sustainable Acoustic Solutions
Recycled 100% Pet Felt Polyester Fibre Acoustic Panel For Space Decoration
Interior Decoration Polyester Fiber Acoustic Panel For Meeting Room
1220*2420mm High Density Sound Absorbing Wall Panels For Office Noise Control
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Delivery Time | 5-8 work day |
| Packaging Details | Carton Box, Pallet | Product Name | Polyester Fiber Acoustic Board |
| Material | 100% Polyester Fiber | Standard Size | 1220*2440mm/customized |
| Thickness | 9/12/24mm/customized | Density | 1350g-3700gsm |
| Color | More than 48 colors to be chosen | Application | Office Building, Office, Meeting Room, Multi-Function Hall, etc. |
| Origin | China | NRC | 0.80-0.9 |
| Transport Package | Carton Box & Pallet | Function | Interior decoration and sound absorbing |
| Warranty | 3 years | Acoustic Type | Sound Absorbing Material |
| Shape | Hexagon | Brand Name | MQ Acoustics |
| Place of Origin | Guangdong, China | ||
| High Light | fabric wrapped polyester acoustic panels ,PET sound absorption tiles ,polyester fiber insulation panels | ||
Polyester fiber acoustic panels combine high-performance acoustics with a clean, finished appearance. The core of 100% polyester fiber provides excellent sound absorption and thermal insulation, wrapped in a durable, decorative fabric.
|
Product Name |
Polyester Fiber Acoustic Panel |
| Application | Walls, Ceilings |
| Material | 100% Polyester Fiber |
| Thickness | 9mm / 12mm / 24mm |
| Color | more than 48 colors options (customizable upon request) |
| Size | 1220*2440mm / 1200*600mm(custom sizes available) |
| Fire Rating | Class B |
| Eco-Certification | Meets E1 environmental standards, formaldehyde-free, odorless |
Key Features:
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2017
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
Magic Cube (MQ) Acoustics is a professional acoustic solution provider, integrating acoustic material manufacturing, architectural acoustical environment construction and industrial noise control. Our products are developed and designed by authoritative acoustic experts and designers to ensure the a... Magic Cube (MQ) Acoustics is a professional acoustic solution provider, integrating acoustic material manufacturing, architectural acoustical environment construction and industrial noise control. Our products are developed and designed by authoritative acoustic experts and designers to ensure the a...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!