| Payment Terms | T/T, L/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 2000㎡ |
| Delivery Time | 15 work day |
| Packaging Details | Carton Box, Pallet |
| Material | 100% Polyester Fiber |
| Thickness | 9/12/24mm/customized |
| Density | 1200g-3700g/㎡ |
| Application | Office Building, Office, Meeting Room, Multi-Function Hall, etc. |
| Origin | China |
| NRC | 0.80-0.85 |
| Warranty | 1 year |
| Standard Size | 1220*2440mm/1200*600mm/customized |
| Brand Name | MQ Acoustics |
| Model Number | fiber acoustic panels |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
Eco-Friendly Polyester Fiber Acoustic Panel for Sustainable Acoustic Solutions
Recycled 100% Pet Felt Polyester Fibre Acoustic Panel For Space Decoration
Interior Decoration Polyester Fiber Acoustic Panel For Meeting Room
1220*2420mm High Density Sound Absorbing Wall Panels For Office Noise Control
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 2000㎡ |
| Delivery Time | 15 work day | Packaging Details | Carton Box, Pallet |
| Material | 100% Polyester Fiber | Thickness | 9/12/24mm/customized |
| Density | 1200g-3700g/㎡ | Application | Office Building, Office, Meeting Room, Multi-Function Hall, etc. |
| Origin | China | NRC | 0.80-0.85 |
| Warranty | 1 year | Standard Size | 1220*2440mm/1200*600mm/customized |
| Brand Name | MQ Acoustics | Model Number | fiber acoustic panels |
| Certification | CE | Place of Origin | Guangdong, China |
| High Light | blue gray polyester acoustic panels ,living room acoustic wall panels ,polyester fiber soundproof panels | ||
| Product Name | Polyester Fiber Acoustic Panel |
| Application | Walls, Ceilings |
| Material | 100% Polyester Fiber |
| Thickness | 9mm / 12mm / 24mm |
| Color | more than 48 colors options (customizable upon request) |
| Size | 1220*2440mm / 1200*600mm(custom sizes available) |
| Fire Rating | Class B |
| Eco-Certification | Meets E1 environmental standards, formaldehyde-free, odorless |
Acoustic Performance Collection
Integrating advanced polyester fiber composites, our panels supply consistent 0.95 NRC performance through state-of-the-art material technology.
Technical Superiority
Nano-textured surface optimizes 0.90cm sound distribution
Precision-engineered molds attain ±0.12mm dimensional precision
Fine-tuned 12kg/m³ density guarantees excellent acoustic absorption
Architectural Integration
TexturePure printing replicates genuine material aesthetics
Modular dimensions ranging from 24x48 to 96x48 inches
Professional-grade constructions in 28/38/58mm specifications
Industry accredited with performance validation documents
The fabrication system secures complete material uniformity for specialized uses. Sustaining 22.1 lbs/sq ft, these panels deliver exceptional stability in challenging environmental settings.
Installation Methods
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2017
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
Magic Cube (MQ) Acoustics is a professional acoustic solution provider, integrating acoustic material manufacturing, architectural acoustical environment construction and industrial noise control. Our products are developed and designed by authoritative acoustic experts and designers to ensure the a... Magic Cube (MQ) Acoustics is a professional acoustic solution provider, integrating acoustic material manufacturing, architectural acoustical environment construction and industrial noise control. Our products are developed and designed by authoritative acoustic experts and designers to ensure the a...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!