| Current | 10A |
| Battery Capacity | 3AH |
| For Use On | For Detailing |
| Power Source | Other |
| Rated Voltage | AC380 |
| Rated Input Power | 3.5kw |
| Dimensions | 1900mm*1080mm*1500mm |
| Wheel Diameter | 12cm |
| Frequency | 50hz |
| Weight | 1800kg |
| Work area | 120mm(T)*1350mm(L) |
| spindle speed | 6000-12000rpm |
| Processing speed | 0-2m/min |
| Cutting angle | 0-60° |
| steam input | ≥0.5mpa |
| Machine power | 3500w |
| processing straight line accuray | 0.03mm |
| MOQ | 1 Set |
| Packing | Wooden Box |
| Packaging Details | 1. Protect foam films inside 2. Standard export plywood suitable for sea shipping |
| Port | guangzhou, shenzhen, shekou, huangpu |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | saide |
| Model Number | 1350BX acrylic polishing machine |
View Detail Information
Explore similar products
2500kg Acrylic Polishing Machine With 6000rpm Spindle Speed Packed In Wooden Box
3.5kw Acrylic Polishing Device With Rated Input Power And Steam Input ≥0.5MPa
Electric Acrylic Polishing Machine 3AH Battery Capacity 50hz Frequency
6000-12000rpm PMMA Acrylic Edge Polisher , Practical Acrylic Processing Machine
Product Specification
| Current | 10A | Battery Capacity | 3AH |
| For Use On | For Detailing | Power Source | Other |
| Rated Voltage | AC380 | Rated Input Power | 3.5kw |
| Dimensions | 1900mm*1080mm*1500mm | Wheel Diameter | 12cm |
| Frequency | 50hz | Weight | 1800kg |
| Work area | 120mm(T)*1350mm(L) | spindle speed | 6000-12000rpm |
| Processing speed | 0-2m/min | Cutting angle | 0-60° |
| steam input | ≥0.5mpa | Machine power | 3500w |
| processing straight line accuray | 0.03mm | MOQ | 1 Set |
| Packing | Wooden Box | Packaging Details | 1. Protect foam films inside 2. Standard export plywood suitable for sea shipping |
| Port | guangzhou, shenzhen, shekou, huangpu | Supply Ability | 100 Set/Sets per Month |
| Place of Origin | Guangdong, China | Brand Name | saide |
| Model Number | 1350BX acrylic polishing machine |
No | Item | Data | ||
1 | Products Name | 1350BX polishing machine for acrylic | ||
2 | Machine size | 1080mm(W)1900mm(L)××1500mm(H) | ||
3 | Operating weight | 1800kg | ||
4 | processing way | spindle feeding | ||
5 | suction inlet | φ100mm | ||
6 | Machine power | 3.5kw | ||
7 | steam input | ≥0.5mpa | ||
8 | Cutting angle | 0-60 | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Importer,Exporter
Year Established:
2008
Total Annual:
5,000,000-10,000,000
Employee Number:
200~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Saide Electromechanical Equipment Co., Ltd. is a high-tech enterprise specializing in the design, research and development, production, and sales of acrylic processing equipment and diamond tools. With dozens of invention patents, our company has been deeply engaged in the acrylic processin... Dongguan Saide Electromechanical Equipment Co., Ltd. is a high-tech enterprise specializing in the design, research and development, production, and sales of acrylic processing equipment and diamond tools. With dozens of invention patents, our company has been deeply engaged in the acrylic processin...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!