| Packaging Details | 1L*12TINS 4L*4TINS |
| Supply Ability | 80000 Liter/Liters per Day |
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Main Raw Material | Epoxy |
| Usage | Appliance Paint, Car Paint |
| Application Method | Spray |
| State | Liquid Coating |
| Color | White |
| MOQ | 100L |
| Appearance | Liquid |
| Package | 1L/4L |
| Substrate | Iron Steel |
| Shelf life | 2 years in original seal |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Ruijing |
| Model Number | D102 |
| Certification | ISO9001 ISO14001 |
View Detail Information
Explore similar products
1K Grey Fast Drying Automotive Primer OEM Adhesive Acrylic Paint
1L 4L Vehicle Primer Paint , Automotive Spray Epoxy White Primer
Anti Yellowing Auto Epoxy Primer Paint ISO9001 OEM Grey Coating
Grey Primer Automotive Paint 1L 4L Weather Resistance Coating Auto Epoxy
Product Specification
| Packaging Details | 1L*12TINS 4L*4TINS | Supply Ability | 80000 Liter/Liters per Day |
| Payment Terms | T/T, Western Union | Delivery Time | 5-8 working days |
| Main Raw Material | Epoxy | Usage | Appliance Paint, Car Paint |
| Application Method | Spray | State | Liquid Coating |
| Color | White | MOQ | 100L |
| Appearance | Liquid | Package | 1L/4L |
| Substrate | Iron Steel | Shelf life | 2 years in original seal |
| Place of Origin | Guangdong, China | Brand Name | Ruijing |
| Model Number | D102 | Certification | ISO9001 ISO14001 |
| High Light | Repairing White Epoxy Primer ,Repairing Car Paint Primer ,SO14001 Car Paint Primer | ||
White Epoxy Primer Repairing Metallic Car Paint
| Substrate: | Has hardened, grinding of the old paint, steel, aluminum, galvanized sheet, polyester board and glass fiber reinforced plastic |
| Surface Cleaning: | Abrade with P400-P600 grit paper. Remove wax , silicon and other foreign matters with deoiling detergent |
| Mixing ratio: (Volume ratio) | Epoxy primer : Epoxy Hardener : Epoxy Thinner Summer 4 1 1 Winter 4 1 2 |
| Usable Time: | 25°C Epoxy Hardener: 4-6hrs |
| Paint Spraying Caliber: | Gravity Type(Upper kettle): 1.2-1.4mm Siphon Type(lower kettle): 1.3-1.5mm |
| Paint Spraying Pressure: | 2.0-4.0(Mpa) |
| Spray Layers: Flash Time: Standing Time: | 2-3 layers, 40-60um total thickness 5-10mins, 25°C (It needs stand after spraying.) Heating and baking after 15-20 minutes |
| Drying Time: | 25°C 18-26hrs 60°C 60-80mins |
| Grinding Process: | Dry grinding (mechanical) P240-P400.Wet grinding P600-P800 |
| Shelf Life: | 2 years if stored in Original sealed containers at 20°C |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Seller
Year Established:
2012
Total Annual:
6000000-8000000
Employee Number:
100~120
Ecer Certification:
Active Member
Shaoguan Harrely New Materials Co., Ltd was established in 2012 and was located in Wengyuan, Shaoguan, Guangdong Province, China. more than 100KM to Guangzhou. We mainly produce Car Paints. we are good at 2K colors, 1K colors, 1K silver color, 1K pearl color, clear coat, hardener and thinners... We ... Shaoguan Harrely New Materials Co., Ltd was established in 2012 and was located in Wengyuan, Shaoguan, Guangdong Province, China. more than 100KM to Guangzhou. We mainly produce Car Paints. we are good at 2K colors, 1K colors, 1K silver color, 1K pearl color, clear coat, hardener and thinners... We ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!