| Payment Terms | T/T, PayPal, Western Union, WorldFirst,Credit card,Local bank card. |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | white box,gift box |
| Supply Ability | 50000pcs per month. |
| Band shell material | silicone |
| Case material | Zink alloy |
| Material for case back | Stainless steel |
| Color | purple, lila,rose,peach,black,white,aqua, blue |
| Case Thickness | 12mm |
| Case size | 39mm |
| Model Number | ALK-WS002V |
| Brand Name | ALK VISION |
| Certification | CE REACH |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Product Specification
| Payment Terms | T/T, PayPal, Western Union, WorldFirst,Credit card,Local bank card. | Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | white box,gift box | Supply Ability | 50000pcs per month. |
| Band shell material | silicone | Case material | Zink alloy |
| Material for case back | Stainless steel | Color | purple, lila,rose,peach,black,white,aqua, blue |
| Case Thickness | 12mm | Case size | 39mm |
| Model Number | ALK-WS002V | Brand Name | ALK VISION |
| Certification | CE REACH | Place of Origin | CHINA |
MediPulse Pro
Model:WS002V
harmless Eco-friendly silicone digital watch
6-8 colors available from stock and can make colors according to Panton.
LED background light
Calenda funciton with year, month, day and week.
Alarm funciton
12/24 hours display
Stop watch function
![]()
![]()
Please feel free to ask for details from us.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
1,000,000-5,000,000
Employee Number:
20~100
Ecer Certification:
Site Member
In response to market demand for eco-friendly products, the company began developing wooden watches in 2016. It produces a customised series of solid wood timepieces using materials such as red sandalwood, ebony and maple for clients in Europe and America. These products, which are c... In response to market demand for eco-friendly products, the company began developing wooden watches in 2016. It produces a customised series of solid wood timepieces using materials such as red sandalwood, ebony and maple for clients in Europe and America. These products, which are c...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!