| Payment Terms | ,Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C |
| Supply Ability | 1000kg Per Week |
| Delivery Time | 7 Working Days |
| Packaging Details | case |
| Density | 8.4 g/cm3 |
| Surface | Bright, Acid White, Oxidation |
| MOQ | 3kg |
| Specification | 0.018-8mm |
| Production Capacity | 1000kg Per Week |
| Brand Name | Tankii |
| Model Number | Ni80Cr20 |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
SS420 Solid Wire 3.2mm with Bright Surface and Cold-Drawing Technique for Arc
Resistor Heating Nicr Alloy Hydrogen Annealing Karma Resistance Wire
X20h80 Nicr80 / 20 Nicr Alloy 0.1mm Thick 10mm Width Heat Resistant Wire
Nicr80/20 Nicr Alloy Stranded Wire 7/19/37 Strands Resistance Cable
Product Specification
| Payment Terms | ,Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C | Supply Ability | 1000kg Per Week |
| Delivery Time | 7 Working Days | Packaging Details | case |
| Density | 8.4 g/cm3 | Surface | Bright, Acid White, Oxidation |
| MOQ | 3kg | Specification | 0.018-8mm |
| Production Capacity | 1000kg Per Week | Brand Name | Tankii |
| Model Number | Ni80Cr20 | Place of Origin | china |
| High Light | Ni80Cr20 nichrome ribbon heater ,Nichrome ribbon heating element 1200°C ,NiCr alloy high temp heating element | ||
Our Ni80Cr20 nickel-chromium alloy strip is engineered for high-performance heating elements and braking resistors. With over 25 years of manufacturing expertise, we deliver materials with precise chemical composition and stable resistance characteristics.
| Grade | Cr20Ni80 (Cronix 80, Resistohm 80, Chromel A) |
|---|---|
| Chemical Composition | Cr 20-23%, Ni remainder, Fe≤1.0% |
| Max Service Temperature | 1200°C (2192°F) |
| Resistivity | 1.09 μΩ·m at 20°C |
| Available Alloys | NiCr 60/15, 80/20, 35/20, 30/20 (Chromel series) |
We provide sample products with 4-7 day delivery. Contact us to discuss your specific sample requirements.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
1981
Total Annual:
8000000-100000000
Employee Number:
90~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shanghai Tankii Alloy Material Co., Ltd.specialized in production of Resistance Heating Alloy, Nickel Chromium Alloy, Iron Chromium Aluminum Alloy, Nickel Aluminum Alloy, Manganin, Copper Nickel Alloy, thermocouple wire, pure nickel and other precision alloy materials in the form of round wire, ribb... Shanghai Tankii Alloy Material Co., Ltd.specialized in production of Resistance Heating Alloy, Nickel Chromium Alloy, Iron Chromium Aluminum Alloy, Nickel Aluminum Alloy, Manganin, Copper Nickel Alloy, thermocouple wire, pure nickel and other precision alloy materials in the form of round wire, ribb...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!