| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 200ton/Year |
| Delivery Time | 7-10 Days |
| Packaging Details | usually packed on the spool, film cover on the wire, all the spool putted in the carton, then put the carton on the wooden pallet or in the wooden case |
| Material | pure nickel |
| shape | round wire |
| color | bright |
| temper | soft |
| package | packed on the spool |
| Application | fuse in the lighting |
| Density | 8.9 |
| Melting Point | 1453 |
| Boiling Point | 2732 |
| Brand Name | TANKII |
| Model Number | Nickel 200 |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Resistance Alloy NiCr8020/NiCr7030/NiCr3020/ NiCr6015 Wire/Strip Used for
0.04mm To 10mm N6 / NiCr6015 / Ni80 Heating Wire For Ceramic Heating Core
NiCr 60/15 Bright Nichrome Electric Resistance Wire For PTC Heater
Copper Nickel Alloy 30 Strip / Tape For Resistance Heating
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 200ton/Year |
| Delivery Time | 7-10 Days | Packaging Details | usually packed on the spool, film cover on the wire, all the spool putted in the carton, then put the carton on the wooden pallet or in the wooden case |
| Material | pure nickel | shape | round wire |
| color | bright | temper | soft |
| package | packed on the spool | Application | fuse in the lighting |
| Density | 8.9 | Melting Point | 1453 |
| Boiling Point | 2732 | Brand Name | TANKII |
| Model Number | Nickel 200 | Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | Ni200 18650 nickel strip ,pure nickel 200 battery strip ,electric resistance nickel wire | ||
Ni200 18650 Nickel Strip Pure Nickel 200 Strip 99.96
General Description
Commercially wrought Nickel 200 ( UNS N02200) , a grade of pure nickel contains 99.2% nickel, has excellent mechanical properties, magnetic properties, high thermal, electrical conductivity and excellent resistance to many corrosive environment. Nickel 200 is useful in any environment below 600ºF(315ºC). It has highly resistance to neutral and alkaline salt solutions. Nickel 200 also has low corrosion rates in neutral and distilled water.
The applications of pure nickel includes food processing equipment, magnetostrictive devices and rechargeable batteries, computers, cellular Phone, power tools, camcorders and so on.
Chemical Composition
| Alloy | Ni% | Mn% | Fe% | Si% | Cu% | C% | S% |
| Nickel 200 | Min 99.2 | Max 0.35 | Max 0.4 | Max 0.35 | Max 0.25 | Max 0.15 | Max 0.01 |
Physical Data
| Density | 8.89g/cm3 |
| Specific Heat | 0.109(456 J/kg.ºC) |
| Electrical Resistivity | 0.096×10-6ohm.m |
| Melting Point | 1435-1446ºC |
| Thermal Conductivity | 70.2 W/m-K |
| Mean Coeff Thermal Expansion | 13.3×10-6m/m.ºC |
Typical Mechanical Properties
| Mechanical Properties | Nickel 200 |
| Tensile Strength | 462 Mpa |
| Yield Strength | 148 Mpa |
| Elongation | 47% |
Our Production Standard
| Bar | Forging | Pipe | Sheet/Strip | Wire | |
| ASTM | ASTM B160 | ASTM B564 | ASTM B161/B163/B725/B751 | AMS B162 | ASTM B166 |
Specification of Cold-drawing Strip Type
| Thickness(mm) | Tolerance(mm) | Width(mm) | Tolerance(mm) |
| 0.05-0.10 | ±0.010 | 5.00-10.0 | ±0.2 |
| >0.10-0.20 | ±0.015 | >10.0-20.0 | ±0.2 |
| >0.20-0.50 | ±0.020 | >20.0-30.0 | ±0.2 |
| >0.50-1.00 | ±0.030 | >30.0-50.0 | ±0.3 |
| >1.00-1.80 | ±0.040 | >50.0-90.0 | ±0.3 |
| >1.80-2.50 | ±0.050 | >90.0-120.0 | ±0.5 |
| >2.50-3.50 | ±0.060 | >120.0-250.0 | ±0.6 |
Do you need a different steel quality or dimension? Please write to us. Our sales team makes an offer from stock program or delivery program :)
Wire made of nickel is characterized by the following properties:
excellent acid resistance.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
1981
Total Annual:
8000000-100000000
Employee Number:
90~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shanghai Tankii Alloy Material Co., Ltd.specialized in production of Resistance Heating Alloy, Nickel Chromium Alloy, Iron Chromium Aluminum Alloy, Nickel Aluminum Alloy, Manganin, Copper Nickel Alloy, thermocouple wire, pure nickel and other precision alloy materials in the form of round wire, ribb... Shanghai Tankii Alloy Material Co., Ltd.specialized in production of Resistance Heating Alloy, Nickel Chromium Alloy, Iron Chromium Aluminum Alloy, Nickel Aluminum Alloy, Manganin, Copper Nickel Alloy, thermocouple wire, pure nickel and other precision alloy materials in the form of round wire, ribb...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!