| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T |
| Supply Ability | 30000 Meter square /day |
| Delivery Time | 15-20days |
| Packaging Details | wooden package |
| Color | customized |
| Length | 2440mm |
| Function | waterproof Easy Maintenance |
| Material | Aluminum Alloy |
| After-service | Yes |
| Fire Rating | B1,A2 |
| Surface treatment | PVDF Coated |
| Size | 1.22*2.44m |
| Protection Film | Alushang Or Customied |
| Application | wall cladding for exterior |
| Brand Name | Alushang |
| Model Number | 1220*2440MM 4MM |
| Certification | sgs ISO |
| Place of Origin | Henan China |
View Detail Information
Explore similar products
Durable PVDF Aluminum Composite Panel with Fluorocarbon Stone Coating in
Purple Acp Aluminium Durable PVDF Aluminum Composite Panel Skin Thickness: 0.5
6MM 5MM 4MM Pvdf white Aluminum Composite panel interior wall paneling122cm X
Suspended Ceiling Sea Blue Weather-resistant Pvdf Aluminum Coating Boards B2
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T | Supply Ability | 30000 Meter square /day |
| Delivery Time | 15-20days | Packaging Details | wooden package |
| Color | customized | Length | 2440mm |
| Function | waterproof Easy Maintenance | Material | Aluminum Alloy |
| After-service | Yes | Fire Rating | B1,A2 |
| Surface treatment | PVDF Coated | Size | 1.22*2.44m |
| Protection Film | Alushang Or Customied | Application | wall cladding for exterior |
| Brand Name | Alushang | Model Number | 1220*2440MM 4MM |
| Certification | sgs ISO | Place of Origin | Henan China |
| High Light | waterproof PVDF Aluminum Composite Panel ,PE PVDF Aluminum Composite Panel 2mm ,acp exterior cladding 4mm | ||
PVDF Aluminum composite panel consists of two painted aluminum panels bonded to a polyethylene (PE) core material. ACM panels are excellent materials for indoor or outdoor applications, which require good dimensional stability, low weight, and a smooth, bright appearance.
Lightweight: With only half the weight of aluminum, it is much easier to handle and install. This not only reduces the physical effort required during installation but also puts less stress on the supporting structure.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Normal Width | 1220mm, 1250mm, 1500mm, 2000mm and custom accepted |
| Panel Length | 2440mm, 3000mm, 5000mm, 5800mm, normally within 5800mm (for 20ft container custom accepted) |
| Panel Thickness | 2mm, 3mm, 4mm, 5mm, 6mm, 8mm... |
| Aluminum Alloy | AA1100, AA3003, AA5005...(Other Grade On Requirement) |
| Aluminum Thickness | 0.03mm to 0.50mm |
| Weight | 3mm: 8kg-13.3kg per piece 4mm: 12.7kg-27.89kg per piece |
| Coating | PE coating, PVDF coating, NANO, Brush surface, mirror surface |
| Core Material | Recycle PE Core/Fireproof PE Core/Unbreakable PE Core |
| Color | Metal/Matt/Glossy/Nacreous/Nano/Brushed/Mirror/Granite/Wooden |
Our PVDF White Aluminum Composite Panels are specifically engineered for high-rise building facades and exterior cladding projects in demanding climates, such as Southeast Asia and Central Asia.
Utilizing a 70% fluorocarbon resin (PVDF) coating, these panels offer extreme resistance to UV radiation, salt spray, and atmospheric pollution. This ensures that the matte white finish remains vibrant without chalking or fading for over 20 years.
With a 180° peel strength exceeding 7.0 N/mm, our panels maintain excellent bonding between the aluminum skin and the LDPE core, preventing delamination even under significant thermal expansion and contraction.
The PVDF coating provides a low surface energy finish, allowing dust and pollutants to be washed away by rainwater, significantly reducing building maintenance costs.
Available in B1 and A2 fire-rated cores, our materials comply with international safety standards, making them ideal for modern high-rise envelopes.
Experience Meets Innovation. Although our state-of-the-art facility moved to WENXIAN in 2021, our core team brings over 20 years of specialized experience in the production of Aluminum Composite Panels (ACP) and Aluminum Veneers.
The panels are first wrapped in protective film to prevent any scratches or damage during transportation. They are then packed in strong wooden crates for added protection.
Each crate is labeled with the product name, size, and quantity for easy identification. Additional padding and cushioning materials are used to fill any empty spaces and provide extra protection.
![]()
Delivery: Within two weeks after receiving deposit
MOQ: 300 Sqm
Brand/OEM: Alumetal/Customized
Payment Terms: T/T, L/C at sight, D/P at sight,
Packing: FCL: In bulk; LCL: In Wooden pallet Package; according customers' requirement
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Importer,Other
Year Established:
2001
Total Annual:
2860000-3000000
Employee Number:
120~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-pqr789 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 15px; line-height: 1.6; overflow-x: auto; border: none !important; outline: none !important; } @media (min-width:... .gtr-container-pqr789 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 15px; line-height: 1.6; overflow-x: auto; border: none !important; outline: none !important; } @media (min-width:...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!