| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000pcs/month |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | 75x75x140cm,115kgs |
| Name | Dental operation trolley |
| Voltage | 220V/50Hz ;110V/60Hz |
| Power | 550W |
| Pressure | 0.8Mpa |
| Handpiece Tube | 2 holes / 4 holes |
| Noise | 38dB |
| Usage | Dental clinic/hospital |
| Brand Name | ANZHE |
| Model Number | AZ-AP308B |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
220V 50Hz Dental Clinic Dental Trolley
Luggage Style Dental Clinic CE Approved Dental Mobile Unit With Air Compressor
Mobile Dental Trolley All In One Mobile Dental Unit With Compressor
Dental Clinic 3 Layer Dental Trolley Hospital Mobile Instrument Cart With 4
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000pcs/month |
| Delivery Time | 15 work days | Packaging Details | 75x75x140cm,115kgs |
| Name | Dental operation trolley | Voltage | 220V/50Hz ;110V/60Hz |
| Power | 550W | Pressure | 0.8Mpa |
| Handpiece Tube | 2 holes / 4 holes | Noise | 38dB |
| Usage | Dental clinic/hospital | Brand Name | ANZHE |
| Model Number | AZ-AP308B | Certification | ISO |
| Place of Origin | Guangdong, China | ||
| High Light | Portable dental unit with LED light ,Multi-function dental treatment trolley ,Mobile dental cart for clinic | ||
Integrated with air compressor, suction system, water system and full dental instruments, providing a complete dental treatment solution
Equipped with adjustable LED lamp, providing bright and focused illumination for accurate dental procedures
Built in PC and oral camera system enables real time imaging, improving diagnosis efficiency and patient communication
Compact trolley with durable wheels, easy to move between treatment rooms and suitable for various clinical environments
Equipped with air compressor and tank, the unit can work directly after power connection without external air supply
Supports high speed handpiece, low speed handpiece, ultrasonic scaler, curing light, suction system and 3 way syringe
Standard dental unit control system with foot pedal ensures efficient and convenient operation
High quality materials with autoclavable silicone pad and easy to clean surfaces ensure hygiene and long service life
Low noise operation improves patient comfort and creates a quieter working environment
Support logo customization and flexible configuration with competitive factory price
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Trading Company
Year Established:
2016
Total Annual:
10000000-50000000
Employee Number:
100~120
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Anzhe Medical Instrument Co.,Ltd. is a professional dental products manufacturer. We engaged in dental products development and marketing over 12 years. Our Company recognized by ISO13485:2016 quality management system certification and CE certification. Our major products: Dental Unit, De... Foshan Anzhe Medical Instrument Co.,Ltd. is a professional dental products manufacturer. We engaged in dental products development and marketing over 12 years. Our Company recognized by ISO13485:2016 quality management system certification and CE certification. Our major products: Dental Unit, De...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!