| Gears | 7 Speed |
| Range per Power | 75 - 190 km |
| Frame Material | STEEL |
| Wheel Size | 20" |
| Max Speed | 25km/h |
| Voltage | 48V |
| Power Supply | lithium battery |
| Braking System | Disc Brake |
| Torque | 90-100 Nm |
| Charging Time | 5~5.5 hours |
| Motor position | Rear Hub Motor |
| Battery Position | REMOVABLE BATTERY |
| Packaging | 50 |
| Battery Capacity | 15AH+25AH, 15AH+25AH |
| Watt-Hour | 250W |
| Special Feature | Rechargeable, Outdoor, Cycling |
| Suspension | YES |
| motor | Brushless |
| Type | City bike, snow bike, Mountain Bike |
| Battery | lithium battery |
| Motor Power | 250 W |
| Battery Type | lithium battery |
| Style | EBIKE, Urban, Bike, Mountain Bike, City bike |
| Display Type | LCD Display |
| Feature | Electric |
| Damping | Hydraulic |
| Bike Type | Mountain Bike, City bike, electric hybrid bike, snow bike, Urban Bike |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | 3 |
| Model Number | R9 |
View Detail Information
Explore similar products
TUV EN17860 Certificated Long Tail Electric Cargo Bike Aluminum Frame 48V
Yeestep 26inch Electric Road Bike for Women Female Step Thru Electric Mountain
1000W 48v 15ah 25ah 25km/h Electric Bike 20inch Fat Tire Cargo E-bike Steel
EU Stock 20" Electric Foldable Family Cargo Bike Long Tail Cargo E Bike 48V
Product Specification
| Gears | 7 Speed | Range per Power | 75 - 190 km |
| Frame Material | STEEL | Wheel Size | 20" |
| Max Speed | 25km/h | Voltage | 48V |
| Power Supply | lithium battery | Braking System | Disc Brake |
| Torque | 90-100 Nm | Charging Time | 5~5.5 hours |
| Motor position | Rear Hub Motor | Battery Position | REMOVABLE BATTERY |
| Packaging | 50 | Battery Capacity | 15AH+25AH, 15AH+25AH |
| Watt-Hour | 250W | Special Feature | Rechargeable, Outdoor, Cycling |
| Suspension | YES | motor | Brushless |
| Type | City bike, snow bike, Mountain Bike | Battery | lithium battery |
| Motor Power | 250 W | Battery Type | lithium battery |
| Style | EBIKE, Urban, Bike, Mountain Bike, City bike | Display Type | LCD Display |
| Feature | Electric | Damping | Hydraulic |
| Bike Type | Mountain Bike, City bike, electric hybrid bike, snow bike, Urban Bike | Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | 3 | Model Number | R9 |
Powerful Motor Performance | 250W Brushless Motor Electric Bike, 25km/h Speed, 90Nm Peak Torque, Easily Conquer 35-Degree Steep Slopes, Suitable for Both Mountain Riding and Urban Commuting with Abundant Power
Upgraded Removable Battery | 48V 15Ah Removable Battery Electric Bike, 6-7 Hours Fast Charging, 75km Range in PAS Mode, UL 2849 Certified, Chargeable at Home or Outdoors, No Pressure for Long-Distance Rides
Comfortable Riding Experience | Fat Tire Electric Bike with Front and Rear Suspension System, 20"x4" Puncture-Proof Snow Tires, Shock-Absorbing and Anti-Bump, Strong Grip, Adaptable to Various Road Conditions, No Fatigue During Riding
Dual-Seat Design | 2026 Upgraded Electric Bike with Dual Seats, Allows You to Ride with Your Partner or Friends, Share the Joy of Cycling, Full Practicality
Full-Scenario Safety Guarantee | Adult Electric Bike with High-Brightness Front Light, Reflective Taillight, Turn Prompt and Powerful Braking System, Clear Vision for Night Riding, Sensitive Braking, Safer Travel
Easy Assembly & Reliable Support | Electric Bike with 90% Pre-Assembled, Equipped with Assembly Video and User Manual for Easy Completion of Remaining Assembly; 37kg Body, 204kg Maximum Load, Stable and Durable, with Guaranteed After-Sales Service
Since 2005, Yeestep Technology has been specializing in the manufacturing and export of electronic products under the name of Uni-sun and Uni-chic. In 2020, the company pivoted to electric bicycles, becoming one of China's earliest large-scale e-bike manufacturers. Today, we offer a comprehensive product portfolio including ebikes, emotorcycle, escooters, and hoverboards, with over 50 models ranging from entry level to premium options.
As the operator of several leading e-mobility brands in the U.S., we provide global OEM and ODM services that meet brand standards. Our in-house PCBA and battery factory ensures a reliable supply of core components. Through stringent quality control: including 100% aging tests and real-world ride testswe maintain a product defect rate significantly below the industry average. With substantial production capacity and R&D expertise, we are well-equipped to serve medium and large clients. Additionally, our overseas warehouses enable swift delivery for smaller orders.
We invite you to experience our products and explore collaboration opportunitieslets shape the future of e-mobility together.
Advantages
1. Premium Quality: Rigorous aging and riding tests ensure a defective rate well below the market average.
2. Strong Manufacturing Capability: 40,000+㎡ production space, 8+ production lines, and 500+ workers, enabling large-order fulfillment (500 e-bikes/day, 2,000 e-scooters/day, 5,000 hoverboards/day).
3. Closed-Loop Supply Chain: In-house PCBA and battery factories guarantee stable supply of core components.
4. Patent & R&D Strength: Exclusive global hoverboard patent authorization from Hangzhou Chic; robust R&D support for OEM/ODM customization.
5. Global Presence: Local warehouses enable fast delivery and convenient after-sales service; certified with ISO 9001, ISO 14001, CE, UL, etc.
6. Trusted Partnerships: Cooperations with renowned retailers, supermarkets, and e-commerce platforms worldwide.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2003
Total Annual:
1350000-1600000
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Site Member
Guangdong EV New Energy Co., Ltd, the parnter of Guangdong Fushigao New Energy Technology Co., Ltd is a high-tech enterprise, established in 2000 orignally in Shenzhen ,Dongguan brach in Huangjiang Town in 2013, and moved to Dalingshan Town, Dongguan city... Guangdong EV New Energy Co., Ltd, the parnter of Guangdong Fushigao New Energy Technology Co., Ltd is a high-tech enterprise, established in 2000 orignally in Shenzhen ,Dongguan brach in Huangjiang Town in 2013, and moved to Dalingshan Town, Dongguan city...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!