| Gears | 7 Speed |
| Range per Power | > 60 km |
| Frame Material | Steel |
| Wheel Size | 20" |
| Max Speed | 30-50Km/h |
| Voltage | 48 V |
| Power Supply | Lithium Battery |
| Braking System | Hydraulic Disc Brake |
| Torque | 80-90 Nm |
| Charging Time | 3-5H |
| Motor position | Rear Hub Motor |
| Battery Position | detachable battery |
| Packaging | 120 |
| Battery Capacity | 15AH, 15.0ah |
| Tire Width | 20*4" |
| Special Feature | Durable, Waterproof, Eco-Friendly, Headlight, Dual Suspension, dual disc brake |
| motor | High Speed, mid |
| Type | Mountain Bike, adult electric bike |
| Battery | 48v 15ah lithium battery, Lithium Battery |
| Age Group | Adults, Teens |
| Brake | Hydraulic Disc Brake |
| Motor Power | Rated 750W - Peak 1500W |
| Plug Type | Us Plug, Swiss Plug, European Plug, Australian Plug, British Plug |
| Suspension Type | Front |
| Battery Type | Lithium |
| Motor Type | Brushless, 750 W, High Speed |
| Style | Standard, Vintage, European, Urban, Classic |
| Power Source | Lithium Battery |
| Accessories | Bell |
| Feature | Eco-Friendly, Waterproof, Strong, Quick Dry, Electric, Breathable |
| Rear Hub | Hub Motor |
| Derailleur | 7-speed |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Yeestep, TST, OEM |
| Model Number | R002 |
View Detail Information
Explore similar products
TST Defender 26 Inch Road Bike Fatbike Mountain Electric Bike Electric Cycles
48V 27.5 Inch Fat Tire Electric Bike for City Commuting & Off-Road with Long
26 Inch Fat Tire City Off-Road Commuter Multi-Purpose E-Bike 48V for Adults
48V 26 Inch Fat Tire Electric Bike for City Commuting & Off-Road with Long Range
Product Specification
| Gears | 7 Speed | Range per Power | > 60 km |
| Frame Material | Steel | Wheel Size | 20" |
| Max Speed | 30-50Km/h | Voltage | 48 V |
| Power Supply | Lithium Battery | Braking System | Hydraulic Disc Brake |
| Torque | 80-90 Nm | Charging Time | 3-5H |
| Motor position | Rear Hub Motor | Battery Position | detachable battery |
| Packaging | 120 | Battery Capacity | 15AH, 15.0ah |
| Tire Width | 20*4" | Special Feature | Durable, Waterproof, Eco-Friendly, Headlight, Dual Suspension, dual disc brake |
| motor | High Speed, mid | Type | Mountain Bike, adult electric bike |
| Battery | 48v 15ah lithium battery, Lithium Battery | Age Group | Adults, Teens |
| Brake | Hydraulic Disc Brake | Motor Power | Rated 750W - Peak 1500W |
| Plug Type | Us Plug, Swiss Plug, European Plug, Australian Plug, British Plug | Suspension Type | Front |
| Battery Type | Lithium | Motor Type | Brushless, 750 W, High Speed |
| Style | Standard, Vintage, European, Urban, Classic | Power Source | Lithium Battery |
| Accessories | Bell | Feature | Eco-Friendly, Waterproof, Strong, Quick Dry, Electric, Breathable |
| Rear Hub | Hub Motor | Derailleur | 7-speed |
| Place of Origin | Guangdong, China | Brand Name | Yeestep, TST, OEM |
| Model Number | R002 |
100% private molds & in-house manufacturing of all electronics
Exclusive B2B model. Your region, your exclusive products & pricing.
In Brasil, Max speed is limited 32km/h and Max. power written only 1000W.
Powerful Motor: 1500W motor delivers impressive speed and range for a thrilling ride.
Long-Lasting Battery: 48V 15Ah lithium battery ensures extended riding time without frequent charging.
Hydraulic Disc Brakes: Reliable braking system for safe stops and smooth rides.
Rear Hub Motor: Efficient design provides excellent performance and handling.
Comfortable Frame: Step-through frame offers a secure and confident ride for adults.
EU/UL certificated
OEM/ODM available
US/EU/UK/AU warehouse fast delivery
Since 2005, Yeestep Technology has been specializing in the manufacturing and export of electronic products under the name of Uni-sun and Uni-chic. In 2020, the company pivoted to electric bicycles, becoming one of China's earliest large-scale e-bike manufacturers. Today, we offer a comprehensive product portfolio including ebikes, emotorcycle, escooters, and hoverboards, with over 50 models ranging from entry level to premium options.
As the operator of several leading e-mobility brands in the U.S., we provide global OEM and ODM services that meet brand standards. Our in-house PCBA and battery factory ensures a reliable supply of core components. Through stringent quality control: including 100% aging tests and real-world ride testswe maintain a product defect rate significantly below the industry average. With substantial production capacity and R&D expertise, we are well-equipped to serve medium and large clients. Additionally, our overseas warehouses enable swift delivery for smaller orders.
We invite you to experience our products and explore collaboration opportunitieslets shape the future of e-mobility together.
Advantages
1. Premium Quality: Rigorous aging and riding tests ensure a defective rate well below the market average.
2. Strong Manufacturing Capability: 40,000+㎡ production space, 8+ production lines, and 500+ workers, enabling large-order fulfillment (500 e-bikes/day, 2,000 e-scooters/day, 5,000 hoverboards/day).
3. Closed-Loop Supply Chain: In-house PCBA and battery factories guarantee stable supply of core components.
4. Patent & R&D Strength: Exclusive global hoverboard patent authorization from Hangzhou Chic; robust R&D support for OEM/ODM customization.
5. Global Presence: Local warehouses enable fast delivery and convenient after-sales service; certified with ISO 9001, ISO 14001, CE, UL, etc.
6. Trusted Partnerships: Cooperations with renowned retailers, supermarkets, and e-commerce platforms worldwide.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2003
Total Annual:
1350000-1600000
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Site Member
Guangdong EV New Energy Co., Ltd, the parnter of Guangdong Fushigao New Energy Technology Co., Ltd is a high-tech enterprise, established in 2000 orignally in Shenzhen ,Dongguan brach in Huangjiang Town in 2013, and moved to Dalingshan Town, Dongguan city... Guangdong EV New Energy Co., Ltd, the parnter of Guangdong Fushigao New Energy Technology Co., Ltd is a high-tech enterprise, established in 2000 orignally in Shenzhen ,Dongguan brach in Huangjiang Town in 2013, and moved to Dalingshan Town, Dongguan city...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!