| Gears | 7 Speed |
| Range per Power | > 60 km |
| Frame Material | Carbon Steel |
| Wheel Size | 26" |
| Max Speed | 30-50Km/h |
| Voltage | 48 V |
| Power Supply | Lithium Battery |
| Braking System | Hydraulic Disc Brake |
| Torque | 80-90 Nm |
| Charging Time | 5-8H |
| Motor position | Rear Hub Motor |
| Battery Position | Down Tube |
| Packaging | 63 |
| Watt-Hour | 720Wh |
| motor | Brushless |
| Battery | 48v 15ah lithium battery |
| Motor Power | 1200W |
| Style | Luxury, Multifunctional |
| Battery Capacity | 48V15A |
| Ride Condition(Age) | 14+ years old |
| Max loading | 204KG |
| Adaptor | 48V 15AH |
| Charging time | 5~5.5 hours |
| Driving range Charge(65kg loading) | Pure Throttle:60km / With Pedal:80km |
| Max Speed (KM/H) | 32km/h for US, 25km/h for EU, adjusted to 40km/h by app |
| Brake system | Electronic brakes+ Hydraulic Disc Brakes |
| Suspension system | Front suspension fork |
| Lights | LED head light, rear reflector |
| Tire | 20" * 4.0 Air tire |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Yeestep, TST, OEM |
| Model Number | F612 |
View Detail Information
Explore similar products
TST Defender 26 Inch Road Bike Fatbike Mountain Electric Bike Electric Cycles
48V 27.5 Inch Fat Tire Electric Bike for City Commuting & Off-Road with Long
26 Inch Fat Tire City Off-Road Commuter Multi-Purpose E-Bike 48V for Adults
48V 26 Inch Fat Tire Electric Bike for City Commuting & Off-Road with Long Range
Product Specification
| Gears | 7 Speed | Range per Power | > 60 km |
| Frame Material | Carbon Steel | Wheel Size | 26" |
| Max Speed | 30-50Km/h | Voltage | 48 V |
| Power Supply | Lithium Battery | Braking System | Hydraulic Disc Brake |
| Torque | 80-90 Nm | Charging Time | 5-8H |
| Motor position | Rear Hub Motor | Battery Position | Down Tube |
| Packaging | 63 | Watt-Hour | 720Wh |
| motor | Brushless | Battery | 48v 15ah lithium battery |
| Motor Power | 1200W | Style | Luxury, Multifunctional |
| Battery Capacity | 48V15A | Ride Condition(Age) | 14+ years old |
| Max loading | 204KG | Adaptor | 48V 15AH |
| Charging time | 5~5.5 hours | Driving range Charge(65kg loading) | Pure Throttle:60km / With Pedal:80km |
| Max Speed (KM/H) | 32km/h for US, 25km/h for EU, adjusted to 40km/h by app | Brake system | Electronic brakes+ Hydraulic Disc Brakes |
| Suspension system | Front suspension fork | Lights | LED head light, rear reflector |
| Tire | 20" * 4.0 Air tire | Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Yeestep, TST, OEM | Model Number | F612 |
Fat Tires: 26" x 4" wide puncture-resistant tires provide excellent grip and traction.
7-Speed Transmission: Smooth shifting ensures comfortable and efficient riding.
Long-Range Battery: 48V 15Ah lithium battery offers up to 65 miles of range.
Hydraulic Disc Brakes: Reliable stopping power enhances safety during rides.
Powerful Rear Hub Motor: 1200W motor delivers strong acceleration and climbing power.
Wuhan Yeestep Technology Co., Ltd. specializes in high-performance electric bicycles, offering 7-speed transmission and 48V 15Ah lithium battery solutions. With advanced hydraulic disc brakes and 1200W rear hub motors, the company ensures reliable performance and safety. Its production capabilities include robust manufacturing processes and extensive supply chain integration.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2003
Total Annual:
1350000-1600000
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Site Member
Guangdong EV New Energy Co., Ltd, the parnter of Guangdong Fushigao New Energy Technology Co., Ltd is a high-tech enterprise, established in 2000 orignally in Shenzhen ,Dongguan brach in Huangjiang Town in 2013, and moved to Dalingshan Town, Dongguan city... Guangdong EV New Energy Co., Ltd, the parnter of Guangdong Fushigao New Energy Technology Co., Ltd is a high-tech enterprise, established in 2000 orignally in Shenzhen ,Dongguan brach in Huangjiang Town in 2013, and moved to Dalingshan Town, Dongguan city...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!