| Gears | 7 Speed |
| Range per Power | 75 - 120 km |
| Frame Material | Metal |
| Wheel Size | 20" |
| Max Speed | 25Km/h |
| Voltage | 48 V |
| Power Supply | Lithium Battery |
| Braking System | Disc Brake |
| Torque | 80-90 Nm |
| Charging Time | 3-5H |
| Motor position | Rear Hub Motor |
| Battery Position | Down Tube |
| Packaging | 100 |
| Battery Capacity | 20Ah, 20Ah |
| Tire Width | 20*4" |
| Watt-Hour | 720Wh |
| motor | Brushless, High Speed |
| Type | Mountain Bike, adult electric bike |
| Battery | 48v 20ah lithium battery |
| Age Group | Teens, Adults |
| Brake | Hydraulic Disc Brake |
| Motor Power | 750W - 1200W |
| Plug Type | European Plug |
| Suspension Type | Dual, Front, Rear |
| Battery Type | Lithium |
| Motor Type | Brushless, High Speed |
| Style | Sport, Mountain, City bike, European, Classic |
| Power Source | Lithium Battery |
| Accessories | Kickstand, mudguard, Bell, Mirror |
| Feature | Electric, Waterproof, Eco-Friendly, Strong, High Speed |
| Rear Hub | Hub Motor |
| Derailleur | 7-speed |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Yeestep |
| Model Number | R002 Plus |
View Detail Information
Explore similar products
TST Defender 26 Inch Road Bike Fatbike Mountain Electric Bike Electric Cycles
48V 27.5 Inch Fat Tire Electric Bike for City Commuting & Off-Road with Long
26 Inch Fat Tire City Off-Road Commuter Multi-Purpose E-Bike 48V for Adults
48V 26 Inch Fat Tire Electric Bike for City Commuting & Off-Road with Long Range
Product Specification
| Gears | 7 Speed | Range per Power | 75 - 120 km |
| Frame Material | Metal | Wheel Size | 20" |
| Max Speed | 25Km/h | Voltage | 48 V |
| Power Supply | Lithium Battery | Braking System | Disc Brake |
| Torque | 80-90 Nm | Charging Time | 3-5H |
| Motor position | Rear Hub Motor | Battery Position | Down Tube |
| Packaging | 100 | Battery Capacity | 20Ah, 20Ah |
| Tire Width | 20*4" | Watt-Hour | 720Wh |
| motor | Brushless, High Speed | Type | Mountain Bike, adult electric bike |
| Battery | 48v 20ah lithium battery | Age Group | Teens, Adults |
| Brake | Hydraulic Disc Brake | Motor Power | 750W - 1200W |
| Plug Type | European Plug | Suspension Type | Dual, Front, Rear |
| Battery Type | Lithium | Motor Type | Brushless, High Speed |
| Style | Sport, Mountain, City bike, European, Classic | Power Source | Lithium Battery |
| Accessories | Kickstand, mudguard, Bell, Mirror | Feature | Electric, Waterproof, Eco-Friendly, Strong, High Speed |
| Rear Hub | Hub Motor | Derailleur | 7-speed |
| Place of Origin | Guangdong, China | Brand Name | Yeestep |
| Model Number | R002 Plus |
Description | 48V 20" Vintage Off-road E-bike (Battery capacity largely increased based on R002 S) |
Model No | R002 Plus |
Ride Condition(Age) 适用年龄 | 14+ years old |
Max loading 最大载重(标称) | 204KG |
Battery 电池 | 48V 25AH (Real 20Ah) |
Motor Power (W) 电机 | Rated 750W Max 1200W |
Adaptor 适配器 | 54.6V3A |
Charging time 充电时间 | 5~5.5 hours |
Driving range Charge (65kg loading)行程 | Pure Throttle:75km With Pedal:105km |
Max Speed (KM/H) 最高时速 | Pure Throttle / Pedal Assist :32km/h for US / 25km/h for EU unlimit to 45km/h adjusted by app |
Brake system 刹车系统 | Electronic brake+ Hydraulic Disc Brake |
Suspension system 减震系统 | Front suspension fork+rear |
Front LED light 前灯 | Yes |
Rear LED Light 后灯 | Yes |
Tire 轮胎 | Tire Size: 20*4" tube tires |
Frame 车架 | Metal |
Bell 铃铛 | Yes |
Derailleur 变速器 | 7 speed |
Fender 挡泥板 | Yes |
Rear Rack 后座架 | Yes |
Rear Cusion 后座垫 | Optional with extra cost |
Rear Foot Rest 后搁脚 | Optional with extra cost |
Chain Cover 链罩 | Optional with extra cost |
Front Basket 前菜篮 | N/A |
Rear Basket后货框 | N/A |
Max Climbing 最高爬坡度 | 30° |
LCD screen (Y/N) 显示屏 | Yes |
App | Yes |
Speed Adjustment 速度调节 | Press the Button to switch the Gear with 6 levels + 7 speed derailleur level 0: 0km/h(Pedestrian mode 6km/h), level 1: 13km/h, level 2: 15km/h, level 3: 18km/h, level 4: 23km/h, level 5: 25km/h(locked mode), 45km/h(unlocked mode by App) |
Product unfold Size 未折叠尺寸 | 1523*678*1128mm |
Product fold Size 折叠尺寸 | N/A |
Master carton Size 外箱尺寸 | 1260*270*690mm |
Package 包装 | Single master carton*1 |
Net Weight /pcs (KG) 净重 | 36.90 |
Gross Weight /pcs (KG) 毛重 | 42.60 |
Loading Qty (40HQ ) 装柜数 | 276(with front wheel removed) |
Payment Terms 付款方式 | deposit+T/T before shipment |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2003
Total Annual:
1350000-1600000
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Site Member
Guangdong EV New Energy Co., Ltd, the parnter of Guangdong Fushigao New Energy Technology Co., Ltd is a high-tech enterprise, established in 2000 orignally in Shenzhen ,Dongguan brach in Huangjiang Town in 2013, and moved to Dalingshan Town, Dongguan city... Guangdong EV New Energy Co., Ltd, the parnter of Guangdong Fushigao New Energy Technology Co., Ltd is a high-tech enterprise, established in 2000 orignally in Shenzhen ,Dongguan brach in Huangjiang Town in 2013, and moved to Dalingshan Town, Dongguan city...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!