| Gears | 7 Speed |
| Range per Power | > 60 km(>37.28miles) |
| Frame Material | Carbon Steel, High caron steel, Step-over |
| Wheel Size | 27.5” |
| Max Speed | 30-50Km/h(18.64-31.07mph) |
| Voltage | 48 V |
| Power Supply | Lithium Battery |
| Braking System | Hydraulic Disc Brake (Hydraulic Brake Pad) |
| Torque | 60-70 Nm(0-0in) |
| Charging Time | >3 hours |
| Motor position | Rear Hub Motor |
| Battery Position | Down Tube |
| Packaging | 89 |
| Battery Capacity | 15AH, 15AH |
| Watt-Hour | 720Wh |
| Special Feature | Adjustable Seat, Headlight, Portable, Waterproof, Eco-Friendly, Durable |
| Suspension | Front Suspension |
| motor | Brushless |
| Type | City bike, Mountain Bike, snow bike |
| Battery | 550-749wh |
| Motor Power | 350W, 500W - 750W |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Style | City bike, EBIKE, Mountain Bike, Urban |
| Display Type | LCD Display |
| Feature | Electric, POWERFUL |
| Damping | Hydraulic |
| Bike Type | City bike, Mountain Bike, electric hybrid bike, snow bike |
| Max loading | 204KG |
| Adaptor | 54.6V3A |
| Charging time | 5~5.5 hours |
| Driving range Charge(65kg loading) | Pure Throttle:60km / With Pedal:80km |
| Max Speed (KM/H) | 32km/h for US / 25km/h for EU, adjusted to 40km/h by app |
| Brake system | Electronic brakes+ Hydraulic Disc Brakes |
| Suspension system | Front suspension fork |
| Max Climbing | 30° |
| Tire | 27.5'' * 2.25 Air tires |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Yeestep, Sisigad, TST, OEM Brands |
| Model Number | M712 |
View Detail Information
Explore similar products
TST 26INCH Electric Bike Alloy 750W 48V 15Ah Toothed Brushless Motor Mountain
C622 36V 26-Inch Women's Electric City E-Bike Factory Direct 250 Watt Power 36V
Wholesale Classic 26 Inch Electric Bike | 36V 7.6Ah Urban Commuter E-Bicycle |
C624 36V 26-Inch Women's Electric City E-Bike Factory Direct 750 Watt Motor
Product Specification
| Gears | 7 Speed | Range per Power | > 60 km(>37.28miles) |
| Frame Material | Carbon Steel, High caron steel, Step-over | Wheel Size | 27.5” |
| Max Speed | 30-50Km/h(18.64-31.07mph) | Voltage | 48 V |
| Power Supply | Lithium Battery | Braking System | Hydraulic Disc Brake (Hydraulic Brake Pad) |
| Torque | 60-70 Nm(0-0in) | Charging Time | >3 hours |
| Motor position | Rear Hub Motor | Battery Position | Down Tube |
| Packaging | 89 | Battery Capacity | 15AH, 15AH |
| Watt-Hour | 720Wh | Special Feature | Adjustable Seat, Headlight, Portable, Waterproof, Eco-Friendly, Durable |
| Suspension | Front Suspension | motor | Brushless |
| Type | City bike, Mountain Bike, snow bike | Battery | 550-749wh |
| Motor Power | 350W, 500W - 750W | Battery Type | Lithium-ion |
| Style | City bike, EBIKE, Mountain Bike, Urban | Display Type | LCD Display |
| Feature | Electric, POWERFUL | Damping | Hydraulic |
| Bike Type | City bike, Mountain Bike, electric hybrid bike, snow bike | Max loading | 204KG |
| Adaptor | 54.6V3A | Charging time | 5~5.5 hours |
| Driving range Charge(65kg loading) | Pure Throttle:60km / With Pedal:80km | Max Speed (KM/H) | 32km/h for US / 25km/h for EU, adjusted to 40km/h by app |
| Brake system | Electronic brakes+ Hydraulic Disc Brakes | Suspension system | Front suspension fork |
| Max Climbing | 30° | Tire | 27.5'' * 2.25 Air tires |
| Place of Origin | Guangdong, China | Brand Name | Yeestep, Sisigad, TST, OEM Brands |
| Model Number | M712 |
Long-Lasting Lithium Battery: 15Ah capacity ensures extended riding range.
Front Suspension Fork: Absorbs shocks for a smoother ride and improved handling.
Adjustable Seat: Customizable comfort for various rider heights.
LCD Display: Clear speed monitoring for optimal performance.
7-Speed Gear System: Smooth gear shifting enhances riding experience.
Wuhan Yeestep Technology Co., Ltd. specializes in e-bike manufacturing, offering 7-speed gear systems and advanced features like front suspension and hydraulic disc brakes. The company operates two factories, supporting customization and OEM/ODM orders, with a focus on high-quality lithium battery-powered electric mountain bikes.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2003
Total Annual:
1350000-1600000
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Site Member
Guangdong EV New Energy Co., Ltd, the parnter of Guangdong Fushigao New Energy Technology Co., Ltd is a high-tech enterprise, established in 2000 orignally in Shenzhen ,Dongguan brach in Huangjiang Town in 2013, and moved to Dalingshan Town, Dongguan city... Guangdong EV New Energy Co., Ltd, the parnter of Guangdong Fushigao New Energy Technology Co., Ltd is a high-tech enterprise, established in 2000 orignally in Shenzhen ,Dongguan brach in Huangjiang Town in 2013, and moved to Dalingshan Town, Dongguan city...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!