| Gears | 7 speeds |
| Range per Power | 50-60km(31.07-37.28miles) |
| Frame Material | Steel |
| Wheel Size | 20 Inches |
| Max Speed | 32km/h for US/25km/h for EU |
| Voltage | 48 V |
| Power Supply | Lithium Battery |
| Braking System | Hydraulic Disc Brake (Hydraulic Brake Pad) |
| Torque | 90-100 Nm(0-0in) |
| Charging Time | 5-8H |
| Motor position | Rear Hub Motor |
| Battery Position | Down Tube |
| Packaging | 100 |
| Battery Capacity | 15 Ah, 15.0ah |
| Tire Width | 20*4" |
| Watt-Hour | 250W |
| motor | Brushless |
| Type | Electric Bike |
| Battery | Lithium Battery, 48v 15ah lithium battery, 48V 15Ah Lithium Battery |
| Age Group | Teens, Adults |
| Brake | Hydraulic Disc Brake |
| Motor Power | 750-1500W, 250W, Rated 750W - Max 1200W |
| Plug Type | Us Plug, Swiss Plug, European Plug, Australian Plug, British Plug |
| Suspension Type | Dual, Rear, Front, Full |
| Battery Type | Lithium |
| Motor Type | Brushless, High Speed |
| Style | Sport, Standard, Vintage, European, Classic, City bike, Urban, Dutch, Mountain |
| Power Source | Lithium Battery |
| Accessories | toolkit, mudguard, HORN, Bell |
| Feature | Lightweight, Strong, High Speed, Waterproof, Eco-Friendly, Electric |
| Rear Hub | Hub Motor |
| Derailleur | 7-speed, SHIMANO 7-speed |
| Display | LCD Middle Meter |
| Max load | 204KG |
| Speed | 32km/h for US / 25km/h for EU, adjusted to 45km/h by app |
| Controller | 9-TUBE Intelligent Brushless Controller |
| Fork | Suspersion Fork |
| Shock absorbers | Front + Rear Double |
| Loading capacity | 275(with front wheel removed) |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | TST |
| Model Number | R7 |
View Detail Information
Explore similar products
TST Defender 26 Inch Road Bike Fatbike Mountain Electric Bike Electric Cycles
48V 27.5 Inch Fat Tire Electric Bike for City Commuting & Off-Road with Long
26 Inch Fat Tire City Off-Road Commuter Multi-Purpose E-Bike 48V for Adults
48V 26 Inch Fat Tire Electric Bike for City Commuting & Off-Road with Long Range
Product Specification
| Gears | 7 speeds | Range per Power | 50-60km(31.07-37.28miles) |
| Frame Material | Steel | Wheel Size | 20 Inches |
| Max Speed | 32km/h for US/25km/h for EU | Voltage | 48 V |
| Power Supply | Lithium Battery | Braking System | Hydraulic Disc Brake (Hydraulic Brake Pad) |
| Torque | 90-100 Nm(0-0in) | Charging Time | 5-8H |
| Motor position | Rear Hub Motor | Battery Position | Down Tube |
| Packaging | 100 | Battery Capacity | 15 Ah, 15.0ah |
| Tire Width | 20*4" | Watt-Hour | 250W |
| motor | Brushless | Type | Electric Bike |
| Battery | Lithium Battery, 48v 15ah lithium battery, 48V 15Ah Lithium Battery | Age Group | Teens, Adults |
| Brake | Hydraulic Disc Brake | Motor Power | 750-1500W, 250W, Rated 750W - Max 1200W |
| Plug Type | Us Plug, Swiss Plug, European Plug, Australian Plug, British Plug | Suspension Type | Dual, Rear, Front, Full |
| Battery Type | Lithium | Motor Type | Brushless, High Speed |
| Style | Sport, Standard, Vintage, European, Classic, City bike, Urban, Dutch, Mountain | Power Source | Lithium Battery |
| Accessories | toolkit, mudguard, HORN, Bell | Feature | Lightweight, Strong, High Speed, Waterproof, Eco-Friendly, Electric |
| Rear Hub | Hub Motor | Derailleur | 7-speed, SHIMANO 7-speed |
| Display | LCD Middle Meter | Max load | 204KG |
| Speed | 32km/h for US / 25km/h for EU, adjusted to 45km/h by app | Controller | 9-TUBE Intelligent Brushless Controller |
| Fork | Suspersion Fork | Shock absorbers | Front + Rear Double |
| Loading capacity | 275(with front wheel removed) | Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | TST | Model Number | R7 |
Powerful Motor: 250W motor delivers impressive speed and range for a thrilling ride.
Long-Lasting Battery: 48V 15Ah lithium battery ensures extended riding time without frequent charging.
Hydraulic Disc Brakes: Reliable braking system for safe stops and smooth rides.
Rear Hub Motor: Efficient design provides excellent performance and handling.
Comfortable Frame: Step-through frame offers a secure and confident ride for adults.
EU/UK/AU warehouse.
OEM/ODM available
Wuhan Yeestep Technology Co., Ltd. specializes in electric bicycles, offering OEM & ODM services with global brand standards. Its production capabilities include high-performance motors and lithium batteries, supporting speeds up to 45 km/h and ranges exceeding 75 km. Quality control ensures compliance with CE and UL certifications, while dual suspension and hydraulic disc brakes enhance ride safety and comfort.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2003
Total Annual:
1350000-1600000
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Site Member
Guangdong EV New Energy Co., Ltd, the parnter of Guangdong Fushigao New Energy Technology Co., Ltd is a high-tech enterprise, established in 2000 orignally in Shenzhen ,Dongguan brach in Huangjiang Town in 2013, and moved to Dalingshan Town, Dongguan city... Guangdong EV New Energy Co., Ltd, the parnter of Guangdong Fushigao New Energy Technology Co., Ltd is a high-tech enterprise, established in 2000 orignally in Shenzhen ,Dongguan brach in Huangjiang Town in 2013, and moved to Dalingshan Town, Dongguan city...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!