| Gears | 7 Speed |
| Range per Power | > 60 km(>37.28miles) |
| Frame Material | Carbon Steel |
| Wheel Size | 20" |
| Max Speed | 30-50Km/h(18.64-31.07mph) |
| Voltage | 48 V |
| Power Supply | Lithium Battery |
| Braking System | Disc Brake |
| Torque | 80-90 Nm(0-0in) |
| Charging Time | 3-5H |
| Motor position | Rear Hub Motor |
| Battery Position | Down Tube |
| Packaging | 276 |
| Battery Capacity | 15AH, 15AH |
| Smart Type | Bluetooth, Digital, LONG RANGE, High Speed, Off-Road, Electronic |
| Watt-Hour | 720Wh |
| Application | Adults, City, Transportation |
| Special Feature | Digital Display, Dual Suspension, dual disc brake, Headlight, Odometer, Lightweight |
| Driven Type | Electric, pedal-assist, Manual |
| motor | Brushless |
| Type | City bike, EBIKE, Mountain Bike |
| Brake | Hydraulic Disc Brake |
| Motor Power | 250 W, 750W - 1500W |
| Suspension Type | Front, Rear, Dual |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Power Source | Lithium Battery |
| Display Type | LCD Display |
| Bicycle Gear Shifter Type | Thumb |
| Wheel | 20"x4.0 |
| Max loading | 204KG |
| Driving range Charge(65kg loading) | Pure Throttle:55kmWith Pedal:75km |
| Max Speed (KM/H) | 32km/h for US / 25km/h for EU, adjusted to 45km/h by app |
| Brake system | Electronic brakes+ Hydraulic Disc Brakes |
| Derailleur | Rear Shimano 7 speed |
| Max Climbing | 30° |
| App | Yes |
| Master carton Size | 1260*270*690mm |
| Loading Qty (40HQ ) | 280(with front wheel removed) |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Brand Name | Hovsco, Yeestep, TST, Customized brand |
| Model Number | R002 |
View Detail Information
Explore similar products
Black 250W 500W 750w 1000W 48V Fatbike Electric Bike Bicicleta Electrica for
Cool 250w 500W 750w 1000W Fatbike Electric Bike Tuttio Soliel 01dirt Bike in
Factory Price 20inch 250W 500W Electric City Bike Fatbike Electric Bike E Bike
Best Price 250w 500W 750w 1000W Fatbike Electric Bike 250w 48V Lithium Battery E
Product Specification
| Gears | 7 Speed | Range per Power | > 60 km(>37.28miles) |
| Frame Material | Carbon Steel | Wheel Size | 20" |
| Max Speed | 30-50Km/h(18.64-31.07mph) | Voltage | 48 V |
| Power Supply | Lithium Battery | Braking System | Disc Brake |
| Torque | 80-90 Nm(0-0in) | Charging Time | 3-5H |
| Motor position | Rear Hub Motor | Battery Position | Down Tube |
| Packaging | 276 | Battery Capacity | 15AH, 15AH |
| Smart Type | Bluetooth, Digital, LONG RANGE, High Speed, Off-Road, Electronic | Watt-Hour | 720Wh |
| Application | Adults, City, Transportation | Special Feature | Digital Display, Dual Suspension, dual disc brake, Headlight, Odometer, Lightweight |
| Driven Type | Electric, pedal-assist, Manual | motor | Brushless |
| Type | City bike, EBIKE, Mountain Bike | Brake | Hydraulic Disc Brake |
| Motor Power | 250 W, 750W - 1500W | Suspension Type | Front, Rear, Dual |
| Battery Type | Lithium Ion | Power Source | Lithium Battery |
| Display Type | LCD Display | Bicycle Gear Shifter Type | Thumb |
| Wheel | 20"x4.0 | Max loading | 204KG |
| Driving range Charge(65kg loading) | Pure Throttle:55kmWith Pedal:75km | Max Speed (KM/H) | 32km/h for US / 25km/h for EU, adjusted to 45km/h by app |
| Brake system | Electronic brakes+ Hydraulic Disc Brakes | Derailleur | Rear Shimano 7 speed |
| Max Climbing | 30° | App | Yes |
| Master carton Size | 1260*270*690mm | Loading Qty (40HQ ) | 280(with front wheel removed) |
| Place of Origin | Zhejiang, China | Brand Name | Hovsco, Yeestep, TST, Customized brand |
| Model Number | R002 |
High-Speed Performance: Reaches up to 45 km/h with 750W motor and 80-90 Nm torque.
Durable Frame: Made of metal for long-lasting durability and strength.
Long-Range Battery: 48V 15AH battery provides up to 75km range with pedaling.
Comfortable Ride: Dual suspension and hydraulic disc brakes ensure a smooth ride.
User-Friendly Controls: Thumb control for easy gear shifting and speed adjustment.
Digital Display: LCD screen for clear and convenient monitoring.
UK/EU warehouse stocks ready to deliver in 2 workdays
Electronic EBike High Speed Long Range Brushless Electric Dirt Bike Disc Brake 15A Li-ion Battery City Bike Digital 7 Speed
Wuhan Yeestep Technology Co., Ltd. specializes in electric bicycles, offering OEM & ODM services with global brand standards. Its production capabilities include high-performance motors and lithium batteries, supporting speeds up to 45 km/h and ranges exceeding 75 km. Quality control ensures compliance with CE and UL certifications, while dual suspension and hydraulic disc brakes enhance ride safety and comfort.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2003
Total Annual:
1350000-1600000
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Site Member
Guangdong EV New Energy Co., Ltd, the parnter of Guangdong Fushigao New Energy Technology Co., Ltd is a high-tech enterprise, established in 2000 orignally in Shenzhen ,Dongguan brach in Huangjiang Town in 2013, and moved to Dalingshan Town, Dongguan city... Guangdong EV New Energy Co., Ltd, the parnter of Guangdong Fushigao New Energy Technology Co., Ltd is a high-tech enterprise, established in 2000 orignally in Shenzhen ,Dongguan brach in Huangjiang Town in 2013, and moved to Dalingshan Town, Dongguan city...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!