| Payment Terms | L/C,D/A,T/T,Western Union,D/P |
| Supply Ability | 1000 |
| Delivery Time | 15 working days |
| Packaging Details | wooden packing |
| Brand Name | Penglai |
| Model Number | PL-240 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Honey Sauce Sachet Water Liquid Stick Jelly Ice Pop Juice Pouch Filling Machines
Automatic Ultrasonic Granule Powder Packing Machine High speed 30-40bag/min for
Multi Function weighing packaging machine 10-14 head packing machine potato
Multi-function Weigher Packing Machine 10-14 head Weighing Packaging Machine
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,T/T,Western Union,D/P | Supply Ability | 1000 |
| Delivery Time | 15 working days | Packaging Details | wooden packing |
| Brand Name | Penglai | Model Number | PL-240 |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| High Light | automatic liquid packaging machine with round corner ,shampoo juice sachet packing machine ,honey jam enzyme shower gel filler | ||
High Quality Automatic Drink Sauce Honey Shampoo Juice Jam Enzyme Shower Gel Sachet Round Corner Liquid Packing Machine
This machine is suitable for liquid, paste, and paste materials in medicine, food and daily chemical industries.Such as shampoo, shower gel, face cream, fruit juice, jam, sensoning sauce, enzyme drink, enzyme jelly, loquat extract, whole grain health cream and various liquids.
![]()
| product name | Liquid packing machine |
| bag shape | back sealing/side sealing |
| bag size | L40-150mm,W15-120mm |
| capacity | 1-100grams |
| speed | 30-50bags/min |
| control system | PLC control+English screen |
| material | stainless steel 304 |
| voltage | 220v/50Hz |
| power | 1.3kw |
| weight | 250kg |
| Dimension | 800*700*1600mm |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
About Our service:
1.When we get your inquiry, we’ll recommend you the exact suitable machine for you.
2.We’ll reply to your email within 12 hours
3.We provide responsible and complete after-sales service.
4.Technical support, we can offer video for debugging
5.By the way,We can purchase packging film for you, according to your needs and requirements.
1. Can your machine meet our needs well?
After receiving your inquiry, we will confirm your packing material, packing volume, bag size, packing speed and precision, and any other requirments, and then give you the proposal according to your specific requirments. Every machine is customized to meet your needs well.
2. Are you factory or trading company?
We are the factory, and especially R&D, manufacture and sell various packing euipments. We have engaged in the packing R&D and production over 10 years.
3. What's your payment way?
T/T by our bank account directly, or by trade assurance service, or by West Union, or in cash
4. How can we make sure about the machine quality after we put the order?
Before delivery, we will send you the pictures and videos for you to check the quality, and also you can arrange for quality checking by yourself or by your contacts in Guangzhou.
5. We are afraid you won't send us the machine after we send you the money?
Please note our above business license and certificate. And if you don't trust us, then we can use trade assurance service, guarantee your money, and guarantee your machine's on-time delivery and machine quality.
6. Why we should choose your company?
We are professtional in packing machines over 10 years, and we provide better after-sales service. You guarantee no risk for our deal.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller
Year Established:
2011
Total Annual:
6000000-7000000
Employee Number:
30~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Overview Guangzhou Penglai Packaging Equipment Co., Ltd., established in 2011, is located in Panyu District Guangzhou, China. We are a high-tech enterprise specializing in the research, development, manufacturing, and sales of packaging equipment. The company is dedicated to providing... Company Overview Guangzhou Penglai Packaging Equipment Co., Ltd., established in 2011, is located in Panyu District Guangzhou, China. We are a high-tech enterprise specializing in the research, development, manufacturing, and sales of packaging equipment. The company is dedicated to providing...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!