| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 100 SET/MONTH |
| Delivery Time | 10-15 DAYS |
| Packaging Details | WOODEN CASE |
| Product name | Fully Automatic Liquid Packaging Machine Fast Packing Juice Filling 220V |
| Voltage | 220V |
| Automatic grade | Automatic |
| Condition | New |
| Driven type | Electric, |
| Dimension(l*w*h) | L900*W1000*H1800mm |
| Packaging type | Bags,Pouch,Film,Foil,Cartons |
| Application | Food,Chemical,Medical,Commodity,Beverage |
| Function | Sealing,Filling,Wrapping,Slitting,Labeling |
| Power | 3KW |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 280 kg |
| Packing speed | 10-100ml/bag |
| Material | SUS304/316 |
| Brand Name | PENGLAI PACK |
| Model Number | PL-220 |
| Certification | CE TUV ISO9001 |
| Place of Origin | GUANGDONG |
View Detail Information
Explore similar products
Honey Sauce Sachet Water Liquid Stick Jelly Ice Pop Juice Pouch Filling Machines
Automatic Ultrasonic Granule Powder Packing Machine High speed 30-40bag/min for
Multi Function weighing packaging machine 10-14 head packing machine potato
Multi-function Weigher Packing Machine 10-14 head Weighing Packaging Machine
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 100 SET/MONTH |
| Delivery Time | 10-15 DAYS | Packaging Details | WOODEN CASE |
| Product name | Fully Automatic Liquid Packaging Machine Fast Packing Juice Filling 220V | Voltage | 220V |
| Automatic grade | Automatic | Condition | New |
| Driven type | Electric, | Dimension(l*w*h) | L900*W1000*H1800mm |
| Packaging type | Bags,Pouch,Film,Foil,Cartons | Application | Food,Chemical,Medical,Commodity,Beverage |
| Function | Sealing,Filling,Wrapping,Slitting,Labeling | Power | 3KW |
| Warranty | 1 Year | Weight | 280 kg |
| Packing speed | 10-100ml/bag | Material | SUS304/316 |
| Brand Name | PENGLAI PACK | Model Number | PL-220 |
| Certification | CE TUV ISO9001 | Place of Origin | GUANGDONG |
| High Light | Fully Automatic Liquid Packaging Machine ,Fast Packing Juice Filling Machine ,Juice Filling Packing Machine 220V | ||
1. Application:
4. Sample Bags:
![]()
![]()
8.Company Information:
Guangzhou Penglai Packing Machinery Co., Ltd. is a research and development, manufacturing, sales in one of the enterprises. The company is located in Building B35, Huachuang Industrial Park, Shi ji Town.Panyu District, Guangzhou, covers an area of about 6000 square meters, and has been deeply engaged in packaging equipment industry for more than 20 year's. Can directly according to customer needs design and manufacture professional packaging equipment of modern enterprises.
Welcome to visit our factory!
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
FAQ:
Q1. How can I visit your factory?
A1:Please contact with us, and we are warmly welcome you visit our Factory if you have a travel plan.
Q2. How can you know if our machine is suitable for your production requirements?
A2:You can tell us your requirements and send us the sample pictures and videos. If possible, it is best to send samples to us for machine debugging.
Q3. How do you offer technical support?
A3:1.Technical support by phone, email or MSN/Skype around the clock
2. Friendly English version manual and operation video.
3. Engineer available to service machinery overseas
Q4. What's your guarantee or the warranty of the quality if we buy your machines?
A2: We offer you high quality machines with 1 year guarantee and supply life-long technical support.
Q5. How could we contact you?
A5:Please leave a message and send us an inquiry
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller
Year Established:
2011
Total Annual:
6000000-7000000
Employee Number:
30~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Overview Guangzhou Penglai Packaging Equipment Co., Ltd., established in 2011, is located in Panyu District Guangzhou, China. We are a high-tech enterprise specializing in the research, development, manufacturing, and sales of packaging equipment. The company is dedicated to providing... Company Overview Guangzhou Penglai Packaging Equipment Co., Ltd., established in 2011, is located in Panyu District Guangzhou, China. We are a high-tech enterprise specializing in the research, development, manufacturing, and sales of packaging equipment. The company is dedicated to providing...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!