| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15-25/day |
| Packaging Details | 55 ( L ) *45 ( W ) *140 ( H ) mm |
| Material | Stainless Steel |
| Sealing speed | 23cans/min |
| Sealing height | 50 - 200mm adjustable |
| Applicable bottle diameter | 35 - 130mm ( only one caliber ) |
| Voltage | 220V 50 / 60Hz |
| Power | 750W |
| Weight | 50KG |
| Size | 55 ( L ) *45 ( W ) *140 ( H ) mm |
| Name | Cans Sealing Machine |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLV20 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan |
View Detail Information
Explore similar products
Continue Induct Aluminum Foil Container Filling And Sealing Machine Easy Use
Fully Auto 4 Head Liquid Bottle Filling Machine Honey Fruit Juice Bottle Filling
50 - 300ml Cup Fill Seal Packaging Machine With SS304 Structure
1.5KW Soda Glass Capping Automated Bottle Filling Machine SS304 130mm Dia
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15-25/day | Packaging Details | 55 ( L ) *45 ( W ) *140 ( H ) mm |
| Material | Stainless Steel | Sealing speed | 23cans/min |
| Sealing height | 50 - 200mm adjustable | Applicable bottle diameter | 35 - 130mm ( only one caliber ) |
| Voltage | 220V 50 / 60Hz | Power | 750W |
| Weight | 50KG | Size | 55 ( L ) *45 ( W ) *140 ( H ) mm |
| Name | Cans Sealing Machine | Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLV20 | Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan | ||
| High Light | Semi Automatic Cans Sealing Machine ,Pop Can Sealing Machine ,Tin Can Sealing Machine 23cans/min | ||
Semi-Automatic Manual Beer Tin Pop Cans Sealing Machine
Product introduction about can seamer
This machine can seal perfect tin seam ,simple construction and easy to operate .small bulk, less noise and suitable for different size tins .
It was used in pop-top can ,paper can, metal can especially ,in beverage ,food and can factory .
Product feature about can seamer
1. Good for small production, easy operation, low costs
2. Sealing can by the right and left round seaming wheel, simple structure, convenient adjustment
3. The can lifting mechnical was control by cam, stable and reliable
4. It was used for aluminum can, tin can, plastic can etc closing machine
Description
Desktop manual cans can be sealed cans is the initial manual operation to complete the sealing, simple and compact structure, easy maintenance, small size, light weight, low noise characteristics, the replacement of the mold can be sealed in different sizes of jars.
Semi-automatic Cans Sealing Machine Specification
| Material | stainless steel |
| Sealing speed | 23 cans / min |
| Sealing height | 50 - 200mm adjustable |
| Applicable bottle diameter | 35 - 130mm ( only one caliber ) |
| Voltage | 220V 50 / 60Hz |
| Power | 750W |
| Weight | 50KG |
| Machine Size | 55 ( L ) * 45 ( W ) * 140 ( H ) mm |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!