| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15-25/day |
| Packaging Details | 1200*1200*1200mm |
| Name | Bottle Collecting Machine |
| Turntable diameter | 1200mm |
| Speed of bottle sorting | 80Cans/min |
| Power supply | 3P AC208-415 50/60Hz |
| Total power | 120W |
| Voltage | 220V 50Hz |
| Machine Size | 1200*1200*1200mm |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SY-RAT120 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Continue Induct Aluminum Foil Container Filling And Sealing Machine Easy Use
Fully Auto 4 Head Liquid Bottle Filling Machine Honey Fruit Juice Bottle Filling
50 - 300ml Cup Fill Seal Packaging Machine With SS304 Structure
1.5KW Soda Glass Capping Automated Bottle Filling Machine SS304 130mm Dia
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15-25/day | Packaging Details | 1200*1200*1200mm |
| Name | Bottle Collecting Machine | Turntable diameter | 1200mm |
| Speed of bottle sorting | 80Cans/min | Power supply | 3P AC208-415 50/60Hz |
| Total power | 120W | Voltage | 220V 50Hz |
| Machine Size | 1200*1200*1200mm | Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SY-RAT120 | Certification | CE |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Turn Rotary Bottle Sorting Machine ,Bottle Sorting Machine 120W ,80Cans/min Bottle Collecting Machine | ||
Turn Rotary Bottle Sorting Machine Bottle Collecting Machine
Application
This machine is mainly used for a variety of plastic bottles (round or flat shape bottles) of the automatic sorting and arrangement. It's widely used in food/commodity/health care products/pharmaceutical industries.
Use for bottle regularly into single line arrangement, continuous conveying to the continuity of the special equipment for bottle ,device. According to the production capacity of special equipment for stepless speed regulation, and make it match on production capacity, the equipment is reliable in performance and aesthetically pleasing, running stability.
Features
1. PLC control system, color touch screen display (optional).
2. Fast output bottles, stable performance and high pass rate, greatly reduce the labor costs.
3. Simple operation, easy to grasp.
4. It has function of automatic stopping when full of bottles, automatic starting when lacking bottles.
5. Machine shell is made of stainless steel, completely meets GMP requirements.
6. Strong compatibility: Suitable for round, square and flat bottles of various materials, especially for larger bottles.
7. It is convenient to change the variety: no need to change the accessories when changing the bottle, as long as the simple adjustment.
8. It can accommodate a large number of bottle at a time, automatically sorting into the conveyor belt of the packaging line, saving labor costs, improving production line automation, and thus improving production efficiency.
9. Simple structure, easy to operate and use
10. Can be used at the front and the end of the packaging line according to customer requirements
Bottle Collecting Machine Specification
| Turntable diameter | 1200mm |
| Speed of bottle sorting | 80 Cans / min |
| Power supply | 3P AC208 - 415 50 / 60Hz |
| Total power | 120W |
| Voltage | 220V 50Hz |
| Machine Size | 1200 * 1200 * 1200mm |
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!