| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15-25/day |
| Packaging Details | 2000 ( L ) * 900 ( W ) * 1600 ( H) mm ( including 2m conveyor belt ) |
| Material | Stainless Steel |
| Sealing speed | 30 cans / min |
| Sealing height | 50 - 200mm adjustable |
| Applicable bottle diameter | 35 - 130mm ( only one caliber ) |
| Voltage | 220V 50 / 60Hz |
| Power | 2600W |
| Weight | 500KG |
| Machine Size | 2000 ( L ) * 900 ( W ) * 1600 ( H) mm ( including 2m conveyor belt ) |
| Name | Automatic Can Sealing Machine |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SY-FKDS |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Continue Induct Aluminum Foil Container Filling And Sealing Machine Easy Use
Fully Auto 4 Head Liquid Bottle Filling Machine Honey Fruit Juice Bottle Filling
50 - 300ml Cup Fill Seal Packaging Machine With SS304 Structure
1.5KW Soda Glass Capping Automated Bottle Filling Machine SS304 130mm Dia
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15-25/day | Packaging Details | 2000 ( L ) * 900 ( W ) * 1600 ( H) mm ( including 2m conveyor belt ) |
| Material | Stainless Steel | Sealing speed | 30 cans / min |
| Sealing height | 50 - 200mm adjustable | Applicable bottle diameter | 35 - 130mm ( only one caliber ) |
| Voltage | 220V 50 / 60Hz | Power | 2600W |
| Weight | 500KG | Machine Size | 2000 ( L ) * 900 ( W ) * 1600 ( H) mm ( including 2m conveyor belt ) |
| Name | Automatic Can Sealing Machine | Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SY-FKDS | Certification | CE |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Automatic Tin Can Sealing Machine 2600W ,Automatic Can Sealing Machine 30Cans/min ,Automatic Can Sealer Machine 2600W | ||
Soda Can Tin Can Automatic Pop Can Pull Top Sealing Machine
Scope of application
This machine is suitable for the sealing of aluminum cans, tin cans, pet cans, glass cans, PVC cans, PET cans, etc. The sealer station is only equipped with one seam head, but the maximum capacity is 30 cans per minute. 2000 cans per hour. It is ideal for customers in the food, beverage, chemical, and health care industries to use canned containers.
Product features
1. Whole machine servo control makes the equipment run safer, more stable and smarter. The turntable only runs when there is a can, speed can be adjusted separately;when there is can stuck, the turntable will automatically stop. After one button reset, the error can be released and machine restart to run; When there is a foreign object stuck in the turntable, it will automatically stop running to prevent mechanical damage and safety accidents caused by incorrect operation of the equipment.
2. A total of 4 seaming rollers are completed at the same time to ensure high sealing performance.
3. The can body does not rotate during the sealing process, which is safer and is especially suitable for fragile and liquid products. The sealing wheels are in 2 step sealing model to make sure the the can edge and lid edge close tightly. Then the sealed can will be suitable for all kinds of liquid, no leakage.
Can sealing machine Specification
| Material | Stainless steel |
| Sealing speed | 30 cans / min |
| Sealing height | 50 - 200mm adjustable |
| Applicable bottle diameter | 35 - 130mm ( only one caliber ) |
| Voltage | 220V 50 / 60Hz |
| Power | 2600W |
| Weight | 500KG |
| Machine Size | 2000 ( L ) * 900 ( W ) * 1600 ( H ) mm ( including 2m conveyor belt ) |
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!