| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15-25/day |
| Packaging Details | 5200*1100*1700mm |
| Capacity | ≤±1% |
| Output | 6000-10000 cups/hour |
| Air consumption | 0.65m³/min |
| Power supply | 380V/9KW |
| Weight | 1000KG |
| Machine Size | 5200*1100*1700mm |
| Name | Automatic Flling Machine |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SYG8 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Continue Induct Aluminum Foil Container Filling And Sealing Machine Easy Use
Fully Auto 4 Head Liquid Bottle Filling Machine Honey Fruit Juice Bottle Filling
50 - 300ml Cup Fill Seal Packaging Machine With SS304 Structure
1.5KW Soda Glass Capping Automated Bottle Filling Machine SS304 130mm Dia
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15-25/day | Packaging Details | 5200*1100*1700mm |
| Capacity | ≤±1% | Output | 6000-10000 cups/hour |
| Air consumption | 0.65m³/min | Power supply | 380V/9KW |
| Weight | 1000KG | Machine Size | 5200*1100*1700mm |
| Name | Automatic Flling Machine | Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SYG8 | Certification | CE |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 9KW automatic bottle packing machine ,oem automatic bottle filling capping labeling and sealing machine ,380V curd cup packing machine | ||
Food Beverage Bottle Filler Milk Tea Bean Curd Flower Filling Machine
Machine application of liquid filling sealing machine
this machine is suitable for filling and sealing cups of milk yoghurt, fruit milk, juice, oil and other liquids.
introduction of liquid filling sealing machine
1. The automatic filling and sealing capping machine is a packaging equipment specially designed for sealing of cups, boxes, bowls and shaped containers.
2. It has easy operation, stable performance and easy maintenance. It can be used in stand-alone or in production lines.
3. The machine adopts automatic program control, beautiful appearance, reasonable structure, complete functions, simple operation, in line with the requirements of the National Health Law, and meets standard and large-scale production.
4. Stable performance, high production efficiency and easy operation.
5. It integrates filling and sealing, has compact structure, simple and convenient operation and high production efficiency.
6. Rotary design, easy to adjust, convenient, flexible and adaptable, suitable for filling and sealing of different shapes and sizes of 50~1000ML different sizes and top bottles.
7. It adopts electric and gas automatic control operation to effectively ensure product quality, accurate filling and excellent sealing quality.
8. Pneumatic components and main electrical components are imported components.
Bowl filling machine Specification
| Capacity | ≤ ± 1% |
| Output | 6000 - 10000 cups / hour |
| Air consumption | 0.65m³ / min |
| Power supply | 380V / 9KW |
| Weight | 1000KG |
| Machine size | 5200 * 1100 * 1700mm |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!