| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15-25/day |
| Packaging Details | 1260*940*2350mm |
| Name | Plastic Bag Packing Machine |
| Measurement method | Measuring cup measurement |
| Measuring range | Granules ( 10 - 600ml ) are subject to actual materials |
| Packing speed | 20-60 bags/minute |
| Maximum width of roll film | 320mm |
| Bag size | ( W ) : 14-150mm ( L ) 50-200mm |
| Sealing category | Three side seal |
| Total power | 2.6kw |
| Power supply | 220V or 380V50 - 60HZ |
| Machine weight | 250kg |
| Machine size | L860 * W700 * H1700mm |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SY-380B3K |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan |
View Detail Information
Explore similar products
Fully Automatic Vertical Packing Machine Easy Operate Nut Packing Machine
Multi Lines Sachet Filling Packing Machine 350bags/min-500bags/min Coffee Powder
Multi Function Potato Chips Packing Machine , 2KW Vertical Sachet Packing
Full Automatic Vertical Snack Food Packing Machine , Soft Candy Packaging
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15-25/day | Packaging Details | 1260*940*2350mm |
| Name | Plastic Bag Packing Machine | Measurement method | Measuring cup measurement |
| Measuring range | Granules ( 10 - 600ml ) are subject to actual materials | Packing speed | 20-60 bags/minute |
| Maximum width of roll film | 320mm | Bag size | ( W ) : 14-150mm ( L ) 50-200mm |
| Sealing category | Three side seal | Total power | 2.6kw |
| Power supply | 220V or 380V50 - 60HZ | Machine weight | 250kg |
| Machine size | L860 * W700 * H1700mm | Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SY-380B3K | Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan | ||
| High Light | Vertical Form Fill Seal Packaging Machines ,Vertical Plastic Bag Packing Machine ,Plastic Bag Packing Machine 250kg | ||
High Accuracy Plastic Bag Jujube Packaging Machine
Application
Fill free flowing grains, pulses, seeds, salt, coffee beans, maize, nuts, candies, dried fruits, pasta, vegetables, snacks, pet food, low weighing engineering products and many more.
Main features
1. Weight measuring, bag making, filling, sealing, cutting and bags counting can be done automatically.
2. Computer PLC control and automatic alarming function.
3. English and Chinese human-machine operation interface, it is easy to operate, a high degree of automation.
4. High sensitivity photoelectric eye color tracing, more accuracy.
5. Famous brand components, ensure the quality and durability of the machine.
Optional Devices
The packaging machine has date coding, fills the package with nitrogen, makes the linking bag, makes the easy tearing and punches the package.
Granule Packaging Machine Specification
| Packaging Materials | OPP / PE NILO / PE |
| Measurement method | Measuring cup measurement |
| Measuring range | Granules ( 10 - 600ml ) are subject to actual materials |
| Packing speed | 20 - 60 bags / minute |
| Maximum width of roll film | 320mm |
| Bag size | ( W ) : 14 - 150mm( L )50 - 200mm |
| Sealing category | Three side seal |
| Total power | 2.6kw |
| power supply | 220V or 380V50 - 60HZ |
| Machine weight | 250kg |
| Machine size | L860 x W700 x H1700mm |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!