| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 15-25/day |
| Delivery Time | 100 Set/Month |
| Packaging Details | 1260 * 940 * 2350mm |
| Name | Pouch Liquid Packing Machine |
| Packing material | NILO/PE PE |
| Bag size | ( W ) :30 - 150mm( L ): 30 - 170mm |
| Packing speed | ( W ) : 30 - 150mm ( L ) : 30 - 170mm |
| Measuring range | 400ml |
| Voltage | 220V or 380V50 - 60HZ |
| Power | 2KW |
| Dimension | L930 x W730 x H1700mm |
| Weight | 250kg |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-380D |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan |
View Detail Information
Explore similar products
Full Automatic Liquid Packing Machine for Sauce Paste Sachet with Stainless
Vertical Liquid Paste Sachet Filling Packing Machine Three Side Back Seal
Full Automatic Liquid Paste Packing Machine For Sauce Honey Ketchup Jam
3kw Liquid Automatic Packing Machine For Ketchup Honey Water Milk
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 15-25/day |
| Delivery Time | 100 Set/Month | Packaging Details | 1260 * 940 * 2350mm |
| Name | Pouch Liquid Packing Machine | Packing material | NILO/PE PE |
| Bag size | ( W ) :30 - 150mm( L ): 30 - 170mm | Packing speed | ( W ) : 30 - 150mm ( L ) : 30 - 170mm |
| Measuring range | 400ml | Voltage | 220V or 380V50 - 60HZ |
| Power | 2KW | Dimension | L930 x W730 x H1700mm |
| Weight | 250kg | Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-380D | Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan | ||
| High Light | Plastic Pouch Liquid Packing Machine ,Pouch Liquid Packing Machine 2KW ,2KW Chili Sauce Packing Machine | ||
Plastic Pouch Liquid Packing Machine Mustard Cooking Oil Chili Sauce
Scope of application
Designed and manufactured for liquids, pastes and other materials, it can automatically complete the work of metering, filling and nitrogen filling. Can be used with various bag making and packaging machines
Matching, used for metering and filling liquid, paste-like materials, suitable for packaging those liquid materials that are easy to flow or have extremely poor fluidity, such as milk, washing
Liquid medium such as hair lotion, white rice vinegar, honey, hot pot base, seasoning, etc.
Product advantages
1. Chinese and English touch screen display, intuitive and simple operation.
2. PLC computer control system, the operation is more stable, and any parameters can be adjusted without stopping the machine.
3. Ten groups of parameters can be stored, which makes it more accurate to change varieties.
4. Using dual servo motor control, the film pulling is more accurate and faster.
5. Independent temperature control system, the accuracy can reach ±1℃.
6. The horizontal and vertical sealing temperature are controlled independently, which can be well applied to various packaging materials such as composite film and PE film.
7. The packaging styles are diversified, such as back seal, gusset, continuous bag, punching, etc.
Liquid Packaging Machine Specification
| Packaging Materials | OPP CPP |
| Bag size | ( W ) : 30 - 150mm ( L ) : 30 - 170mm |
| Packing speed | 15 - 60 bags / minute ( bag / min ) |
| Measuring range | 400ml |
| Total power | 2KW |
| Voltage | 220V or 380V50 - 60HZ |
| Machine size | L930 x W730 x H1700mm |
| Machine weight | 250kg |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!