| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15 - 25/day |
| Packaging Details | L930 x W730 x H1700mm |
| Name | Vertical Automatic Packing Machine |
| Measuring range | 5 - 800ML |
| Packing speed | 20 - 60 bags / minute ( bag / min ) |
| Bag size | ( W ) : 30 - 150mm ( L ) : 30 - 170mm |
| Power | 3KW |
| Voltage | 220V or 380V 50 - 60HZ |
| Maximum width of roll film | 320mm |
| Machine weight | 250kg |
| Machine size | L930 x W730 x H1700mm |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-320 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan |
View Detail Information
Explore similar products
High End Full Automatic Granule Packaging Machine For Beans Sugar Rice
Vertical Granule Packaging Machine For Cashew Nut Coffee Beans Rice Sugar
Full Automatic Granule Packing Machine For Sugar Seeds Rice Beans
Full Automatic Granule Packaging Machine For Peanut Rice Candy Beans
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15 - 25/day | Packaging Details | L930 x W730 x H1700mm |
| Name | Vertical Automatic Packing Machine | Measuring range | 5 - 800ML |
| Packing speed | 20 - 60 bags / minute ( bag / min ) | Bag size | ( W ) : 30 - 150mm ( L ) : 30 - 170mm |
| Power | 3KW | Voltage | 220V or 380V 50 - 60HZ |
| Maximum width of roll film | 320mm | Machine weight | 250kg |
| Machine size | L930 x W730 x H1700mm | Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-320 | Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan | ||
| High Light | 3KW Vertical Automatic Packing Machine ,Vertical Almond Packaging Machine ,Almond Packaging Machine GMP Standard | ||
Vertical Automatic Almond Packaging Machine
Features
1. Machine is made of stainless steel, match GMP standard.
2. Machine have the functions of automatic bag forming, weighting, filling, sealing, date printing, cutting bag and accounting.
3. PLC control, automatic tracking color code, intelligent confirm correct color code position by only one or two bags.
4. Counting cup can be adjusted when machine working.
5. Bag sealing temperature controlled by intelligent temperature controller, sealing error in ± 2 degree.
6. Computer set the bag length, do not need to change the gear.
7. Packaging materials: Reel film, including PET / PE, PET / Plated Al / PE, aluminum foil / paper / polyethylene, polyethylene,nylon compound materials can be heat sealed.
Optional device
1. Auto tracking: Adjust the film position automatically (For the whole set machine)
2. Bag supporter: Support the bag for heavy items.
3. Static charge elimilater: Elimilate the powder static charge. (For Powder)
4. Air expeller: Remove the bag air.(For Powder)
5. Nitrogen Flush: Make the bag fat to avoid the items damaged.(chips)
How do the bagger pack machine work?
Step1 : pour bulk products into the storage hopper manually or automatically
Step2 : Z-bucket elevator will Convey the granule to the Linear weigher
Step3 : Linear weigher will dose target weight we need
Step4 : Roll film to make the bag
Step5 : filling machine drop down products with target weight into open bags
Step6 : the sealing jaws seal bags automatically
Step7 : Take away conveyor will convey the finished bag to the collect items.
Granule Packaging Machine Specification
|
Packing Machine
|
|
|
Model
|
SLIV-320
|
|
Packing material
|
PE |
|
Measuring range
|
800ML
|
|
Bag size
|
W: 50-150mm L: 230mm
|
|
Packing speed
|
5-60 bags/min
|
|
Max film width
|
320mm
|
|
Voltage
|
220V AC/50Hz
|
|
Power
|
3KW
|
|
Dimension
|
1200 ( L ) x 1050 ( W ) x 1250 ( H )
|
|
Weight
|
300kg
|
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!