| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15 - 25/day |
| Packaging Details | L930 x W730 x H1700mm |
| Name | Granule Packing Machine |
| Measuring range | 5 - 800ML |
| Packing speed | 20 - 60 bags / minute ( bag / min ) |
| Bag size | ( W ) : 30 - 150mm ( L ) : 30 - 170mm |
| Power | 3KW |
| Voltage | 220V or 380V 50 - 60HZ |
| Maximum width of roll film | 320mm |
| Machine weight | 250kg |
| Machine size | L930 x W730 x H1700mm |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-320 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan |
View Detail Information
Explore similar products
High End Full Automatic Granule Packaging Machine For Beans Sugar Rice
Vertical Granule Packaging Machine For Cashew Nut Coffee Beans Rice Sugar
Full Automatic Granule Packing Machine For Sugar Seeds Rice Beans
Full Automatic Granule Packaging Machine For Peanut Rice Candy Beans
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15 - 25/day | Packaging Details | L930 x W730 x H1700mm |
| Name | Granule Packing Machine | Measuring range | 5 - 800ML |
| Packing speed | 20 - 60 bags / minute ( bag / min ) | Bag size | ( W ) : 30 - 150mm ( L ) : 30 - 170mm |
| Power | 3KW | Voltage | 220V or 380V 50 - 60HZ |
| Maximum width of roll film | 320mm | Machine weight | 250kg |
| Machine size | L930 x W730 x H1700mm | Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-320 | Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan | ||
| High Light | Coffee Granule Packing Machine ,Stainless Steel Coffee Packing Machine ,304 Stainless Steel Packaging Machine | ||
Coffee Granule Feeding Packaging Machine 304 Stainless Steel
Feature
1. Stainless steel surrounds the part where contact with the material. The machine is accordant with the European CE standard.
2. Digital touching screen with advanced inverters and switch.
3. Bag-making system is driven by stepper motor of subdivision technology, high precision, and the error is less than 0.5mm
4. System equipped with high-sensitivity photoelectric eye color tracking, digital input of cutting sealing position for extra accuracy.
Optional Function
1. Punching device for round hole or Euro slot.
2. Linking bag device
3. Stand bag device, for plug in at bag bottom.
4. Servo motor on horizontal sealing parts.
5. Special device if you use single layer PE film.
6. Nitrogen inflation device.
Granule Packaging Machine Specification
|
Packing Machine
|
|
|
Model
|
SLIV-320
|
|
Packing material
|
PE |
|
Measuring range
|
800ML
|
|
Bag size
|
W: 50-150mm L: 230mm
|
|
Packing speed
|
5-60 bags/min
|
|
Max film width
|
320mm
|
|
Voltage
|
220V AC/50Hz
|
|
Power
|
3KW
|
|
Dimension
|
1200 ( L ) x 1050 ( W ) x 1250 ( H )
|
|
Weight
|
300kg
|
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!