| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15-25/day |
| Packaging Details | L930 x W730 x H1700mm |
| Measuring range | 5 - 330ml |
| Packing speed | 20 - 60 bags / minute (bag / min) |
| Bag size | ( W) : 30-150mm ( L ) : 30 - 170mm |
| Power | 2KW |
| Voltage | 220V or 380V 50-60HZ |
| Maximum width of roll film | 320mm |
| Machine weight | 250kg |
| Machine size | L930 x W730 x H1700mm |
| Name | Granule Packing Machine |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-320SB |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan |
View Detail Information
Explore similar products
High End Full Automatic Granule Packaging Machine For Beans Sugar Rice
Vertical Granule Packaging Machine For Cashew Nut Coffee Beans Rice Sugar
Full Automatic Granule Packing Machine For Sugar Seeds Rice Beans
Full Automatic Granule Packaging Machine For Peanut Rice Candy Beans
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15-25/day | Packaging Details | L930 x W730 x H1700mm |
| Measuring range | 5 - 330ml | Packing speed | 20 - 60 bags / minute (bag / min) |
| Bag size | ( W) : 30-150mm ( L ) : 30 - 170mm | Power | 2KW |
| Voltage | 220V or 380V 50-60HZ | Maximum width of roll film | 320mm |
| Machine weight | 250kg | Machine size | L930 x W730 x H1700mm |
| Name | Granule Packing Machine | Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-320SB | Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan | ||
| High Light | 100g Particle Packing Machine ,1g Particle Packing Machine ,Multifunction Sachet Packing Machine | ||
Multifunction 1g-100g Sachet Automatic Small Particle Packing Machine
Main Features and Characteristics
1. Reliable quality and consistent performance.
2. Aesthetically design and robustly constructed.
3. Easy to clean and low in maintenance.
4. Hygienic construction, the product contract parts are adopted 304 stainless steel.
5. Easy to operate. Using the PLC and touch screen electric control system.
6. Multi-Function design, easy to link up with other packaging equipment.
7. Variable speed adjustment by means of frequency converter.
8. Excellent double sealing system.
Safety:
1. No bag - no filling - no sealing, machine alar
2. Bag opening miss - no filling - no sealing, machine alarm
3. Machine stop or alarm when the air pressure is abnormal
4. Error position display at the control panel.
5. Control panel locate on the right side top of the machine.
6. There are several safety doors made by aluminum Profile Frame.
7. The doors are equipped with safety proximity sensors.
8. Machine surface can be washed by water and brushed by cloth.
Granule Packaging Machine Specification
|
Packing Machine |
|
|
Model
|
SLIV - 320
|
|
Packing material
|
CPP
|
|
Measuring range
|
800ML
|
|
Bag size
|
W : 50 -150mm L : 230mm
|
|
Packing speed
|
5 - 60 bags / min
|
|
Max film width
|
320mm
|
|
Voltage
|
220V AC / 50Hz
|
|
Power
|
3KW
|
|
Dimension
|
1200 ( L ) x 1050 ( W ) x 1250 ( H ) ( mm )
|
|
Weight
|
300kg
|
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!