| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15-25/day |
| Packaging Details | 1740*1300*2600mm |
| Measurement method | Standard 10-bucket combination electronic scale, 1.6L hopper |
| Scope of application | Granule |
| Measuring range | 2500ml (subject to actual materials) |
| Packing speed | 20-60 bags/minute |
| Maximum width of roll film | 420mm |
| Bag size | (W): width 100-200mm(W)mm length 300mm |
| Sealing category | Back seal, gusset pillow bag |
| Total power | 3kw |
| Machine weight | 600kg |
| Machine size | 1265(L)x1060(W)x1600(H)mm |
| Name | Granule Packing Machine |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-420 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan |
View Detail Information
Explore similar products
High End Full Automatic Granule Packaging Machine For Beans Sugar Rice
Vertical Granule Packaging Machine For Cashew Nut Coffee Beans Rice Sugar
Full Automatic Granule Packing Machine For Sugar Seeds Rice Beans
Full Automatic Granule Packaging Machine For Peanut Rice Candy Beans
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15-25/day | Packaging Details | 1740*1300*2600mm |
| Measurement method | Standard 10-bucket combination electronic scale, 1.6L hopper | Scope of application | Granule |
| Measuring range | 2500ml (subject to actual materials) | Packing speed | 20-60 bags/minute |
| Maximum width of roll film | 420mm | Bag size | (W): width 100-200mm(W)mm length 300mm |
| Sealing category | Back seal, gusset pillow bag | Total power | 3kw |
| Machine weight | 600kg | Machine size | 1265(L)x1060(W)x1600(H)mm |
| Name | Granule Packing Machine | Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-420 | Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan | ||
| High Light | 3kw Vertical Packing Machine ,2500ml Granule Packing Machine ,VVVF Granule Packing Machine | ||
Nuts Coffee Bean Small Vertical Granule Packing Machine
Advantage
1. The machine is featured with compact structure, durable, logical design and Precise.
2. It adopts light sensor control system, and is featured with reliable, stable performance.
3. Using VVVF, operation much more stable, low noise, with low malfunction.
4. It can finish automatically all processes, such as measuring, filling and bag marking.
5. With spring pressure knife principle, pneumatic cutting, 5 linking bags more stable
Features
1. Full stainless steel with food grade and energy saving.
2. Intelligent control,it can do fully automatic packaging,more precise and fast.
3. Double vibration device,it's good for packing almost all kinds of powder.
4. Divided design, high efficiency,low noise equipment,running smoothly.
5. Easy to operate,filling weight can be set directly on display.
6. Coiled material : plastic fim,laminated film,aluminum foil,filter paper,non-woven fabrics and other compound materials which can be heat sealed.
Granule Packaging Machine Specification
| Packaging Materials | OPP/CPP OPP/PE NILO/PE PE |
| Measurement method | Standard 10 - bucket combination electronic scale, 1.6L hopper |
| Scope of application | Granule |
| Measuring range | 2500ml (subject to actual materials) |
| Packing speed | 20-60 bags/minute |
| Maximum width of roll film | 420mm |
| Bag size | (W): width 100-200mm( W ) mm length 300mm |
| Sealing category | Back seal, gusset pillow bag |
| Total power | 3kw |
| Power supply | 220V or 380V50 - 60HZ |
| Air pressure and air consumption | 0.65Mpa 0.8m3 / min |
| Machine weight | 600kg |
| Machine size | 1265 ( L ) x 1060 ( W ) x 1600 ( H ) mm |
| Wooden box size | 1740 * 1300 * 2600 |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!