| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 100 Set / Month |
| Delivery Time | 15 - 25 / day |
| Packaging Details | 2140 * 1700 * 2250mm |
| Packaging Materials | OPP/CE PE |
| Bag length (longest) | 400mm ( L) |
| Bag making width | 200-350mm ( W ) |
| Maximum film width | 720m |
| Packing speed | 5 - 50 ( bags / min ) |
| Measuring range | 10L |
| Air pressure | 0.65mqa |
| Voltage | 220VAC / 60HZ |
| Power | 5KW |
| Machine weight | 700kg |
| Name | Granule Packing Machine |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-1050/900/720 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan |
View Detail Information
Explore similar products
High End Full Automatic Granule Packaging Machine For Beans Sugar Rice
Vertical Granule Packaging Machine For Cashew Nut Coffee Beans Rice Sugar
Full Automatic Granule Packing Machine For Sugar Seeds Rice Beans
Full Automatic Granule Packaging Machine For Peanut Rice Candy Beans
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 100 Set / Month |
| Delivery Time | 15 - 25 / day | Packaging Details | 2140 * 1700 * 2250mm |
| Packaging Materials | OPP/CE PE | Bag length (longest) | 400mm ( L) |
| Bag making width | 200-350mm ( W ) | Maximum film width | 720m |
| Packing speed | 5 - 50 ( bags / min ) | Measuring range | 10L |
| Air pressure | 0.65mqa | Voltage | 220VAC / 60HZ |
| Power | 5KW | Machine weight | 700kg |
| Name | Granule Packing Machine | Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-1050/900/720 | Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan | ||
| High Light | OPP Granule Packing Machine ,50bags/min Granule Packing Machine ,Biscuit Granule Packaging Machine | ||
High Speed Potato Chips Biscuit Small Pouch Granule Packing Machine
Product Description
1. Adopts programmable control system,super large touch screen,visual and understandable.
2. Servo film transporting system for accurate positioning.
3. Feeding,measuring,filling,date printing,air exhaust can be finished automatically.
4. Single bag or linking bags are available according to customers’ request.
Main Features
1. Controller adopts Chinese or English displaying, can see the working conditions directly.
2. With intelligent photoelectric controller system.
3. Machine body full of 304 stainless steel.
4. Cup volumetric filler, high accuracy.
5. Good visibility with side-open protective platens, operate safely.
6. Adopt the newest hopper sets, easy to adjust and clean, no need adjust again after clean, so that can improve working efficiency.
Granule Packaging Machine Specification
| Packaging Materials | CE PET / PE NILO / PE PE |
| Bag length (longest) | 400mm ( L ) |
| Bag making width |
200 - 350mm ( W ) |
| Maximum film width | 720m |
| Packing speed | 5 - 50 ( bags / min ) |
| Measuring range | 10L |
| Air pressure | 0.65mqa |
| Voltage | 220VAC / 60HZ |
| Power | 5KW |
| Machine weight | 700kg |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!